Nokia

En besvikelse men det finns ljuspunkter

Publicerad 2009-10-15 13:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nokias förlust blev en besvikelse men det var inte bara dåliga nyheter från mobiljätten i dag. Det skriver DN:s Yvonne Edenholm i en kommentar.

Vinst har vänt till förlust och försäljningen för mobiljätten faller. Marknadens dom blev hård. Aktien föll brant efter att Nokia, med vd Olli-Pekka Kallasvou, presenterat rapporten.

Hela mobilmarknaden har haft en tuff tid och förlusten gör att det kan vara lätt att tro att Nokia har stora problem. Men Nokia klarar sig faktiskt ganska bra trots de dystra siffrorna.

Affärsområdet mobiltelefoner är bolagets viktigaste. Den verksamheten går ganska bra. Verksamheten visar en rörelsevinst på 787 miljoner euro.

Försäljningen av mobiltelefoner ser dessutom bättre ut på vissa marknader. Det gör att mobiljätten nu skriver upp prognosen. Tidigare talade Olli-Pekka Kallasvou om att hela mobilmarknaden skulle falla med 10 procent i år. Nu har den prognosen justerats. Marknaden faller bara med 7 procent. Nokia tror sig dessutom kunna behålla sin position, det vill säga nå en marknadsandel på 38 procent. Med andra ord verkar försäljningen på marknaden ha nått botten och vänt.

Men vad är det då som gör att aktien faller så kraftigt?

Nokia har skämt bort oss med vinster genom åren. Det är första gången på flera år som jätten visar en rörelseförlust.

Det här kvartalet är det främst systemsidan som drar ned siffrorna. Bolaget gör en förlust här och försäljningen gick sämre än väntat. Konkurrensen inom mobila nätverk är stentuff.

Tidigare trodde Nokia att marknaden för fast- och mobilnätmarknad skulle dala med 10 procent. Nu justerar Nokia visserligen upp den prognosen till 5 procent men Nokia klarar inte konkurrensen. Systemverksamheten, Nokia Siemens Networks, väntas tappa marknadsandelar.

Det är inte svårt att lista ut vilka som är de främsta vinnarna det här året på systemmarknaden. De kinesiska utmanarna Huawei och ZTE har vuxit under året och Ericsson står fortsatt stark.

Utöver det har Nokia satsat mycket på att försöka växa inom det segment som ger mest pengar per såld mobil, nämligen mer avancerade mobiltelefoner.

Nokia är visserligen störst men utmaningarna är många. Apple har lyckats få konsumenterna att surfa på nätet via mobilen. Bolaget har blivit expert på användarvänlighet. Samtidigt har nordamerikanska Blackberry lockat affärsanvändarna, med sina e-post mobiler. Rapporten visar att jätten ännu inte riktigt fått till det på det här området.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.