Barcleona 2010

Ericsson i stor nordisk order

Publicerad 2010-02-16 17:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ericsson har fått ett avtal som innebär att telekomjätten byter ut Huaweis och ZTE:s teknik i Ice.nets mobila nät.

Ericsson byter ut all utrustning i mobiloperatören Ice.nets nät i Sverige, Norge och Danmark och ersätter därmed de tidigare leverantörerna Huawei och ZTE.

Det säger Ice.nets vd Per Borgklint till Nyhetsbyrån Direkt i samband med en presskonferens med anledning av att ordern till Ericsson tillkännagavs på tisdagen.

– Vi har för närvarande Huawei i Sverige och Danmark och ZTE i Norge. Den utrustning de levererat byts ut helt och hållet, säger han.

Något orderbelopp vill vare sig Per Borgklint eller Ericsson lämna ut. Omfattningen på avtalet är 1.000 basstationer i de tre länder som Ice.net bedriver verksamhet i.

– Det är en signifikant investering, nöjer sig Per Borgklint med att konstatera.

Med det nya, cdma-baserade, mobilnätet kommer Ice.net att under det innevarande året nå taket för de datahastigheter som cdma-teknologin kan prestera. Därefter återstår den nya standarden för mobilt bredband, LTE.

– Vi kommer att gå mot lte så småningom, men det finns ingen brådska för oss att göra det, säger Per Borgklint.

Utbytet av utrustningen i Ice.nets mobilnät i Sverige, Norge och Danmark ska vara färdigt vid halvårsskiftet. Mot slutet av 2010 är målet att nätet ska kunna leverera datahastigheter på 14,7 megabit per sekund, eller omkring 10 megabit per sekund hus kunderna.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar EU-kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

UD till svenskar i området: Håll er uppdaterade om läget.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.