EU förbereder irländskt nödpaket

Uppdaterad 2010-11-17 16:46. Publicerad 2010-11-17 08:49

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

För andra gången på kort tid gör sig nu EU berett att rädda ett euroland i kris. Storbritannien, som inte deltar i eurosamarbetet, är redo att ge stöd till Irland, men några svenska pengar blir det inte.

– Just i dag är det inte aktuellt, säger finansminister Anders Borg (M) om att Sverige skulle delta i en irländsk räddningsaktion.

– Som det nu ser ut förs den här diskussionen helt i eurogruppen. Är det det som är grunden för diskussionerna är det också naturligt att det är de som bär det finansiella ansvaret för detta, fortsätter Borg.

Arbetet med att utforma stöd till Irland har intensifierats efter det att pressen ökat både från finansmarknader och andra euroländer, som Portugal och Spanien, som inte vill dras med den irländska smittan när de ska låna.

En delegation från EU-kommissionen, Europeiska centralbanken (ECB) och Internationella valutafonden (IMF) är på väg till Dublin för att tillsammans med irländska myndigheter se vilket stöd den problemtyngda banksektorn behöver.

Irland har ännu inte bett om hjälp, vilket skulle vara ett förödmjukande steg att ta. Att Storbritannien nu erbjuder sig att låna ut pengar känns extra hårt i den irländska folksjälen, som vill klara sig utan hjälp från sin store granne.

Men Storbritannien har klara ekonomiska skäl för sin generositet. Den brittiska finanssektorn skulle skadas svårt om irländska banker kollapsar.

– Irland är vår närmaste granne. Och det är i Storbritanniens intresse att den irländska ekonomin är framgångsrik och att vi har ett stabilt banksystem, sade den brittiske finansministern George Osborne i Bryssel.

Det scenario som nu spelas upp känns igen från i våras då Greklands kris skakade hela euroområdet. Då pågick också febril aktivitet för att förbereda en räddningsaktion. Resultatet blev ett paket på 110 miljarder euro för Grekland och senare tvingades EU också att sätta upp ett skyddsnät på 750 miljarder euro tillsammans med IMF för att lugna marknaden och avleda attackerna mot euron.

Detta nät spänns nu för att vara redo att fånga upp Irland, den dag det behövs.

Räddningsfonderna från i våras är dock bara en tillfällig lösning. Arbete pågår därför för att skapa en permanent räddningsfond från 2013. Till onsdagens finansministermöte i Bryssel föreslog Anders Borg en finansieringsmodell för denna fond enligt samma princip som i miljöpolitiken: förorenaren betalar. I det här fallet länder med höga skulder.

– Det kan inte vara så att de mest välskötta länderna alltid får bära den tyngsta bördan, utan länder som bidrar till osäkerheten bör också bidra till finansieringen, säger Borg.

Läs mer: Henrik Brors: Irländskt fyllnadsval spökar

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen tror inte att ett brott har begåtts. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan