Striden om upphovsrätten

EU-domstolen granskar Acta-avtalet

Publicerad 2012-02-22 13:06

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bryssel.. Protestvågen mot Acta-avtalet om piratkopiering får nu EU att backa. EU-kommissionen beslutade på onsdagen att skjuta upp det slutgiltiga beslutet och först begära ett ställningstagande från EU-domstolen om avtalet bryter mot yttrandefriheten och dataskyddet.

– Det finns så mycket rykten och missuppfattningar om avtalet att vi tycker det är nödvändigt att få ett balanserat besked från den högsta juridiska instansen om det här bryter mot EU:s grundläggande värden, sade EU:s handelskomissionär Karel De Gucht efter kommissionens överraskande beslut.
 
Acta-avtalet mellan EU, USA och ett tiotal andra länder som handlar om skydd mot piratkopiering och varumärkesförfalskning har kritiserats för att det förhandlats fram i hemlighet och för att det kan hota grundläggande demokratiska rättigheter på internet. Det har varit omfattande protester i Sverige och flera andra länder.
 
Avtalet har godkänts enhälligt av samtliga medlemsländers regeringar i EU:s ministerråd och har även fått majoritetsstöd i EU-parlamentet. Men efter protesterna har flera regeringar börjat tveka om avtalet ska ratificeras, och det har nu fått kommissionen att söka stöd från domstolen.
 
Karel De Gucht är fortfarande övertygad om att det är ett bra avtal.
 
– Acta-avtalet kommer inte att förändra medborgarnas möjligheter att verka på internet på något sätt. Det här avtalet handlar om att skydda företags intellektuella rättigheter i världen, en av de viktigaste råvarorna för Europeiska företag, sade De Gucht.
 
Men han räknat med att hela processen att ratificera avtalet nu skjuts upp tills EU-domstolen kommit med ett utslag.
 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen tror inte att ett brott har begåtts. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan