Den irländska krisen är långt ifrån över och läget för euron är "exceptionellt allvarligt", enligt Tysklands förbundskansler Angela Merkel. Hon tillägger att hon inte kommer backa från kravet på att den privata sektorn, i första hand banker och pensionsfonder, är med och tar smällen i det system för stödåtgärder som 2013 ska ersätta euroländernas stödfacilitet EFSF.
– Det här är oroväckande och i marknaden tittar man noga på Portugal och riktar blicken mer och mer mot Spanien också. Det som är bra är ändå att man skickat ett signalvärde att man tar hand om Irland. Förhoppningsvis har man en plan för Portugal också om det skulle behövas, säger Annika Winsth, chefsekonom på Nordea.
– Men Spanien är betydligt större och det är framför allt där som marknaden är oroad. Men det är svårt att tro att eurosamarbetet spricker här och nu, det är alldeles för mycket politiskt investerat. Gissningsvis är man beredda att betala ett ganska högt belopp för att hålla ihop det här så vår prognos är att man hellre tar en hög ekonomisk kostnad än att det spricker.
Samtidigt är de stigande räntorna ett tecken på att fler har börjat oroa sig för en ekonomisk kollaps även i Portugal och Spanien.
– Det viktigaste frågan är: Kommer Spanien att behöva hjälp? Där är vi inte ännu och när marknaden inte har svaren blir det en osäkerhet som man vill ha betalt för, säger Winsth.
Bankaktier tillhörde förlorarna i det dystra börsklimatet på tisdagen, med ett ras för Bank of Ireland på 18 procent. Även brittiska och spanska banker, som Barclays och Banco Santander, drogs med nedåt. Barclays-aktien hade vid 11-tiden fallit med omkring 3 procent.
Bankernas europeiska branschindex, Stoxx, har sedan mitten av september i år fallit med 13 procent till följd av oro för att banker ska drabbas av skuldkrisen i eurozonen.
Även på Stockholmsbörsen hörde storbankerna till de tyngsta förlorarna på tisdagen, med SEB och Nordea på minus 1,6 respektive minus 1,3 procent.
EU:s permanente ordförande, Herman Van Rompuy, försökte på en pressträff med statsminister Fredrik Reinfeldt tona ned riskerna för att Portugal blir nästa euroland i tur för stödpaket efter Irland.
– Portugal är i en mycket annorlunda situation, sade Herman Van Rompuy och radade upp faktorer och nyckeltal som är positiva för Portugal i jämförelse med Irland.
– Och den portugisiska regeringen har vidtagit kraftiga åtgärder, sade Van Rompuy som så sent som förra veckan talade om att krisen i euroländerna också är ett hot mot det europeiska samarbetet i stort.
Paul Krugman, tidigare mottagare av ekonomipriset till Alfred Nobels minne, sågar det stödprogram som nu diskuteras för Irland då det saknar konkreta skuldsaneringsåtgärder.
"Det är ju bara en överenskommelse om att låna ut mer pengar till Irland till en mer eller mindre fast ränta", skriver han i en krönika i The New York Times på nätet.
Det skulle fungera om allt handlade om att skapa förtroende och likviditet i Irlands finansiella system. Men det är inte där skon klämmer, argumenterar Krugman.
"Irland, liksom Grekland, är nu skyddade och behöver inte vända sig till marknaden. Men landet har kvar en enorm skuldbörda, som förvärras av deflation och stagnation. Detta är ingen lösning på situationen", skriver han.