– Det här är ett unikt beslut. Jag har full förståelse för att en del anställda kommer att bli besvikna över det här beslutet och det hade självklart varit bra om vi kunnat kommunicera det här tidigare, säger Swedbankchefen Michael Wolf till TT.
Därmed slipper banken betala ut runt en halv miljard kronor i bonusar och andra rörliga ersättningar.
Att beslutet kommit till efter påtryckningar från storägaren Folksam vill inte Wolf gå med på.
– Diskussionerna har pågått en längre tid och vi har kommit fram till att det här är det bästa för banken. Men vi ska även i fortsättningen ha konkurrenskraftiga ersättningssystem, säger Michael Wolf.
LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin, tillika styrelseordförande i Folksam Sak, tycker att rörliga ersättningar och bonus är helt ok men inom rimliga gränser.
– Det här beslutet som Swedbank tagit ligger helt i linje med LO:s linje och Folksams ägarpolicy.
Bankfacket gillar också beslutet.
– Ett klokt beslut. Jag har ju hoppats att bankernas styrelser ska ta ersättningarna under noga övervägande. Men jag kan tänka mig att anställda på sina håll blir besvikna, säger Finansförbundets ordförande Lillemor Smedenvall.
Finansmarknadsminister Mats Odell tycker att beslutet är naturligt med tanke på att banken dragit störst nytta av det statliga bankstödet och finansminister Anders Borg som hårt kritiserat bankernas bonusar är rätt nöjd.
– Vi ser nu en viss tillnyktring i bonusfesten och det är glädjande. Men nu måste vi se att andra följer efter annars får vi fortsätta att fundera på att skärpa regelverket, säger Borg.
De andra storbankerna är sparsamma med kommenterar.
– Vi har noterat Swedbanks beslut. Men vi konstaterar samtidigt att det finns fler saker som skiljer Nordea från Swedbank. Vi har levererat stabila vinster genom hela finanskrisen, haft begränsade låneförluster och har en annan konkurrenssituation på de internationella kapitalmarknaderna, säger Nordeas kommunikationsdirektör Jan Larsson.
Från årsskiftet gäller Finansinspektionens skärpta regler om beräkningen av bonusar och rörliga ersättningar.
– Vi håller nu på att implementera de reglerna i våra system, säger Jan Larsson.
Nordea har avsatt 230 miljoner euro eller runt 2,4 miljarder kronor till bonusar och rörliga ersättningar för de tre första kvartalen 2009.
SEB som hittills avsatt 1,5 miljarder kronor i bonusar hänvisar till att banken kommer att informera om hur mycket man kommer betala ut den 10 februari då bokslutsrapporten presenteras. Handelsbankens bonusar är nålpengar jämfört med de andra bankerna.