Fackförbund
Facken tjänar stort på börsutbetalningar
Publicerat 2009-06-09 14:16
Även under krisens 2009 drar fackförbunden in betydande belopp i utdelningar från börsbolagen. Trots facklig kritik mot utdelningarna har förbunden centralt inte gjort några försök att stoppa dem.
Dela med andra:
Fakta: Aktieägarnas andel av vinsten
Utdelningen är den del av företagets ansamlade vinst som lämnas till aktieägarna.
Program för inlösen och återköp av aktier är andra sätt att överföra kapital till ägarna.
Börsbolagens styrelser lämnar oftast förslag på utdelningarnas storlek i samband med bokslutsrapporterna. Beslut fattas av årsstämmorna. (TT)
Under perioden 2006-2008 drog Sveriges tre största fackförbund, Unionen, Kommunal och IF Metall, in totalt 1,6 miljarder kronor i utdelningar.
Och trots den ekonomiska krisen kommer utdelningarna att bidra kraftigt positivt till fackens finanser även 2009.
Börsbolagen sänker i år sina utdelningar med cirka 40 procent. Om de bolag som facken deläger sänker lika mycket som genomsnittet så återstår ändå drygt 400 miljoner kronor som går rakt in i förbundens kassakistor.
En stor del av pengarna kommer från hårt pressade och i vissa fall förlusttyngda företag. I flera fall har utdelningarna lett till protester från lokala fackklubbar och anställda. Det mest uppmärksammade exemplet är AB Volvo, vars utdelning på 4,1 miljarder kronor sammanföll med omfattande personalneddragningar.
Men inget av de stora fackförbunden har agerat från centralt håll, som aktieägare, för att minska eller helt stoppa utdelningarna.
- Vi vill inte ta ansvar i företagarfrågor, utan vi är kapitalplacerare, säger Anders Bergström, tredje vice förbundsordförande och ekonomiansvarig i Kommunal.
Han framhåller att större delen av Kommunals aktieinnehav ägs via fonder, vilket innebär att förbundet inte kan rösta för aktierna.
Så ser det även ut i IF Metall. Förbundet har ett stående erbjudande till de lokala klubbarna att rösta för de aktier som direktägs, men det utnyttjas sällan. Och inte heller IF Metall har några planer på att agera centralt i utdelningsfrågan eller andra ägarfrågor. Enligt ekonomichefen Håkan Arnelid skulle det inte vara lönt:
- Vi kan aldrig bli tillräckligt stora ägare, vi måste trots allt ha en riskspridning i vår portfölj. Då är det bättre att agera publikt, vilket vi också har gjort.
Enligt Nils-Åke Carlsson, kanslichef på Unionen, bottnar fackens ovilja att agera i kraft av ägare bland annat i 1970- och 1980-talets löntagarfondsdebatt. Men en förändring kan vara på väg:
- Det är bara en personlig magkänsla, men jag tycker att ägarfrågorna börjar dyka upp mer och mer. Men vart det tar vägen har jag ingen aning om.
Läs mer: Tvister lönsamt för fack
Visar 1 av 1. Per sida:
De verkar som facket har förlorat sin själ.....och det har blivit ingen mening med facket. De kan inte anpassa med nya tider och det sitter bara gamla gubbar för sina fotoljars skull och snackar bullskit.
Bart, 14:40, 9 juni 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Produktmärkning
Vi hjälper dig välja rätt maskin för märkning av alla material.
-
Beställ toner till skrivare från inkClub
inkClub - Beställ billiga bläckpatroner till din skrivare. Just nu erbjuder vi bläckpatroner eller...
-
Kontorsmaterial från aCopy - Toner
aCopy erbjuder smarta lösningar för smarta företag. Här hittar ni kontorsprodukter av högsta...


















