Det går inte att jämföra Ericssons personalneddragning med de dramatiska åren kring millennieskiftet. Det menar Tomas Blidberg som arbetar koncernfackligt för Sveriges Ingenjörer.
- Vi har blivit vana vid den här typen av förhandlingar.
Tomas Blidberg menar att även om 1.000 personer är många så är det rimligt att företaget agerar.
- Det här är ju en tydlig signal om att man försöker bemöta en situation med en allt mer pressad marknad, säger han.
Hur neddragningarna kommer att ske vet man inte ännu, men bara under de två senaste åren har Ericsson haft två olika program för frivillig avgång.
- Vi vet inte vad som händer, men det brukar bli en kombination av ett avgångsvederlag och en extern leverantör som hjälper till att hitta nya jobb. Vi har på det hela taget goda erfarenheter av det, säger Tomas Blidberg.
Ericsson signalerar besparingar i produktionen, men några konkreta besked finns inte ännu.
- Det blir några nervösa veckor framöver nu, säger Jan Hedlund, ordförande i IF Metalls koncernfack och styrelseledamot i Ericssons bolagsstyrelse, till Dagens Arbete.
Ingen vet hur sparpaketet kommer att slå. Jag tror inte företaget vet det heller. Framåt nästa månadsskifte kommer det att klarna.
Han ser emellertid inga tecken på att någon fabrik ska stängas helt.