Sociala medier

Fakta: Vad får Facebook och andra användare veta om dig?

Publicerad 2011-12-15 09:24

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vi vet inte vad Facebook gör med vår information. Instruktionerna om sekretessen är för luddiga. Det är två vanliga invändningar och något som myndigheterna nu granskar noga. Här sammanfattar DN.se vad Facebook själva säger om datainsamling och användarnas integritet.

Ett vanligt klagomål mot Facebook är att det är svårt att förstå vem som kan se vad av den information du har publicerat. Det är också en av de saker som de europeiska dataskyddsmyndigheterna just nu granskar (se artikel här). Manualer finns men det krävs en hel del tid för att sätta sig in i dem – och då känns bilden ändå inte glasklar.

Viss information är alltid offentlig, oavsett om du vill det eller inte. Det gäller namn, profilbild, kön, eventuellt användarnamn och nätverk som du är med i. Med nätverk menas inte din vänkrets utan offentliga nätverk för exempelvis anställda på en arbetsplats eller elever på en skola. Den här informationen är tillgänglig även för dem som inte är med i Facebook och kan till exempel dyka upp i träfflistor från sökmotorer.

I de fall då du kan välja vem som ska se ditt innehåll erbjuds du en särskild meny där alternativen är:

-    Offentligt
-    Vänner
-    Anpassad (möjlighet att rikta dig till vissa utvalda i din vänkrets.

De här inställningarna kan du göra dels generellt för din profil, del särskilt för varje enskild uppdatering. Med profil menas det som möter en besökare som går in på din sida. Det inkluderar grundinformation om dig som du själv angivit, exempelvis yrke, intressen etc.

Och vilken information får Facebook om dig? Svaret är: väldigt mycket. För det första allt du väljer att dela med dig av till vänner eller andra – plus all information som andra sprider om dig. Dessutom får Facebook en mängd information om vad du gör när du är inloggad, exempelvis:

-    när du lägger till en ny vän
-    när du söker efter folk
-    när du skickar meddelanden
-    när du besöker någons profilsida
-    när du ”gillar” en Facebooksida eller en annan webbsida med ”gilla-knapp”
-    klickar på en annonslänk
-    hur du reagerar på reklam (information från annonsörer)
-    teknisk information om din dator, mobil, webbläsare, ip-adress, GPS-position mm
-    när du använder en applikation, som ett spel

Dessutom sammanställer och bearbetar Facebook alla dessa små bitar av information för att få en större bild som kan användas bland annat till att rikta reklam med större pricksäkerhet. Läs mer om detta i del 2 av ”DN.se granskar Facebook”.

Till sitt försvar framhåller Facebook att man aldrig låter annonsörer ta del av information som kan kopplas direkt till dig personligen.

En annan omstridd fråga, som även den granskas av dataskyddsmyndigheterna just nu, är om det verkligen går att lämna Facebook helt och hållet. Företaget hävdar att det visst går om användaren gör rätt.

Dels kan du inaktivera ett konto: då sparas din information i fall du vill återvända men är inte åtkomlig för andra användare. Dels kan du ta bort ditt konto permanent: då raderas din information från databasen (även om Facebook medger att visst material kan finnas kvar av tekniska skäl men utan koppling till din person).

Läs mer:

Information som Facebook får om dig och hur den används:
https://www.facebook.com/about/privacy/your-info#inforeceived
https://www.facebook.com/about/privacy/your-info#howweuse

Hur du kan kontrollera vilka användare som kan ta del av din information:
https://www.facebook.com/about/privacy/your-info-on-fb#controlpost

Om att inaktivera eller ta bort ett konto:
https://www.facebook.com/help/?page=185698814812082

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 9 4 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Man låg på tak och sköt – en dödades

Finsk ort i skräck. En 18-årig kvinna dödades och nio personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 22 10 tweets 12 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 9 9 tweets 0 rekommendationer

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Scanpix

Veckans mest sedda

En treåring på trehjuling, nya Bondfilmen, en privatägd raket och en pojke som räddades ur en brunn. Klipp från veckan som gått.

Foto: Erich Stering

De sätter hela sitt hopp till Di Leva

Dyrt men givande nöje. Man kan äga tiondelar, hundradelar och tusendelar av både trav- och galopphästar. Oavsett så stiger spänningen.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan