Arbetsmarknaden

Färre fasta jobb med arbetspraktik

Publicerad 2010-04-25 18:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringens miljardsatsning på arbetspraktik saknar vetenskaplig grund. Praktiken leder till färre fasta jobb än andra arbetsmarknadsåtgärder, visar en ny rapport från Riksrevisionen.

Arbetspraktik har funnits i flera år. Men för att mildra finanskrisens effekter har regeringen storsatsat på praktik för att arbetssökandes ska kunna få eller behålla arbete. Arbetspraktik hade stor plats i den krisproposition som lades fram i januari i fjol. Där beräknades kostnaden för åtgärden till 3,3 miljarder kronor på tre år. I fjol steg också antalet deltagare i arbetspraktik från cirka 500 till cirka 14.000.

Nu har Riksrevisionen granskat sysselsättningseffekterna för praktikdeltagare mellan februari och december 2007 och jämfört med andra arbetsmarknadspolitiska åtgärder. Utfallet av granskningen sträcker sig fram till halvårsskiftet 2009.

Riksrevisionen finner att arbetspraktik ger fler övergångar till deltids– och timanställningar samt till olika slags skyddade anställningar. Däremot ger praktiken, jämfört med andra åtgärder, färre övergångar till tillsvidareanställningar på heltid.

Att arbetspraktiken har lägsta kostnaden per deltagare och månad är en sak för sig, men för att rätt kunna bedöma insatsers kostnadseffektivitet måste hänsyn också tas till intäkterna – vilket är beroende av sysselsättningseffekten, skriver Riksrevisionen.

Dessutom, anser Riksrevisionen, har satsningen ”inte utgått från något empiriskt underlag eller några beräkningar som skulle tyda på att åtgärden arbetspraktik skulle ge vare sig bättre kort-eller långsiktiga sysselsättningseffekter än andra arbetsmarknadspolitiska program”.

Riksrevisionen rekommenderar regeringen att så långt möjligt bygga så pass stora satsningar på underlag som visar att de faktiskt får förväntad effekt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 10 4 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill inför förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider.

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 9 9 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix

Man låg på tak och sköt – en dödades

Finsk ort i skräck. En 18-årig kvinna dödades och nio personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 27 13 tweets 14 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan