Arbetsmarknaden
Färre platsannonser i maj
Publicerat 2009-06-09 08:24
Efterfrågan på arbetskraft fortsatte att minska i maj. Antalet platsannonser på internet sjönk för tredje månaden i rad.
Arbetsmarknaden
- Senaste nytt
- Lagrådet vill inte hindra Lavallag
- Drygt 1.400 varslade i februari
- 4.600 varslade i januari
- Fortsatt ökad arbetslöshet
- Allt färre sjukskrivs för stress
- Obetald övertid slår rekord
- Tufft för invandrade akademiker
- 2 274 varslade i januari
- USA: Inflationen högsta på två år
- Swedbank: Inget schvung i ekonomin
Värst drabbade var branscher som forskning och utveckling, IT samt marknadsföring, pr och media, visar siffror från Monster Employment Index.
Över de senaste tolv månaderna har antalet jobbannonser på nätet sjunkit med 42 procent. Samtidigt ökar efterfrågan på arbetskraft inom den offentliga sektorn, som i maj registrerade flest antal utannonserade arbetstillfällen på sex månader.
Det är främst för Västsverige och norra Sverige som platsannonserna ökar. I Sydsverige fortsätter den negativa trenden med färre arbetstillfällen, bland annat inom sjukvården.
Indexet baseras på antalet platsannonser på nätet.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Mäklarhuset har gott om fina bostäder i Haninge
Mäklarhuset i Haninge och östra Huddinge förmedlar villor, radhus, fritidshus och bostadsrätter....
-
Om du planerar att bygga villa
S:t Anna Hus i Valdemarsvik tillverkar nyckelfärdiga kvalitetshus i ett flertal modeller. Besök hemsidan...
-
Ombildare i Stockholm
Vi arbetar med ombildning av hyresrätter till bostadsrätter.





















