De låga räntorna ökar fastighetsbolagens vinster. Men lågkonjunkturen undergräver ändå värdet.
- Det finns fortsatt stora osäkerheter kring värdet på fastigheterna, säger Andreas Daag, fastighetsanalytiker på Swedbank.
På onsdagen redovisade fastighetsbolaget Wihlborgs en vinst före skatt på 226 miljoner kronor för årets andra kvartal. Den var dubbelt så hög som under samma period i fjol. Ändå föll aktiekursen med 2 procent på Stockholmsbörsen.
Samma situation råder för resten av börsens fastighetsbolag. Det gynnsamma ränteläget bidrar till starka kassaflöden och stigande vinster. Men stora problem lurar runt hörnet.
Medan börsen stigit med cirka 17 procent sedan årsskiftet har fastighetsindex OMX Stockholm Real Estate fallit med 7 procent.
- Den allt svagare hyresmarknaden har inte slagit mot fastighetsbolagen ännu. Men det kommer den att göra framöver. Konkurserna ökar och allt fler fastighetsbolag kommer att ha negativ nettouthyrning, säger Andreas Daag.
- Nu ökar vakanserna. Särskilt i Stockholm. Det riskerar att drabba driftsnettot vilket i sin tur sänker fastighetsvärdet. Vi kommer att se detta under 2010, slår han fast. dn