Federleys salladsbar i konkurs
Publicerat 2007-08-01 19:05
Salladsbaren "En annan salladsbar" som drevs av Dominika Peczynski, vd för pr-byrån Mafioso och riksdagsledamoten Fredrisck Federley (c) har försatts i konkurs.
Beslutet fattdes av Stockholms tingsrätt i tisdags.
- I grund och botten handlar det om att vår hyresvärd har ett dåligt förflutet. I lokalen fanns interiörer för 1,7 miljoner kronor och de ägdes av en tidigare partner till tjejen som vi hyr av. Eftersom han inte fått sina pengar var det bara att stänga omedelbart, säger Fredrick Federley till Politikerbloggen.
"En annan salladsbar" startades i våras efter att en salladsbar i Göteborg utsatts för en facklig blockad eftersom ägaren vägrat teckna kollektivavtal. Federley och Peczynski ville visa att det gick att driva en restaurang utan kollektivavtal.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
IT-tjänster och produkter
Vill du förbättra din IT-funktion och samtidigt spara pengar?
-
Vendelsö Bemanning
Uthyrning av erfarna, engagerade transportchaufförer i Stockholm.
-
Flytt och bemanning
Din flyttfirma i Stockholm - För flytt, bohagsflytt & kontorsflytt.




























