Bostadsmarknaden

FI flaggar för lånetak

Uppdaterad 2010-02-17 00:01. Publicerad 2010-02-16 23:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bankerna tillåter för höga belåningar, tycker Finansinspektionen som nu vill sätta tak på bolånen. Det kan rädda några skuldtyngda hushåll och betyder samtidigt lägre bostadspriser.

Tolv procent av låntagarna hade en belåningsgrad på över 90 procent och en tredjedel hade en belåningsgrad på över 80 procent i en undersökning av nära 7.000 låntagare som Finansinspektionen genomfört.

Det är historiskt höga siffror enligt FI som betonar att det inte krävs speciellt stora prisfall för att dessa hushåll ska sitta med bostadslån som överstiger marknadsvärdet på deras bostad.

Finansinspektionens chefekonom Lars Frisell gör ändå bedömningen att bankerna på det stora hela gör ett bra jobb.

– Bankerna tar höjd för betydligt högre räntor än i dag, men vi är oroliga för de höga belåningsgraderna, säger han.

Om Finansinspektionen sätter ett tak för belåningsgraden blir det svårare för vissa hushåll att klara kraven på kontantinsats. Några hushåll kommer då inte kunna köpa sin drömvåning eftersom de inte får tillräckligt stora lån.

– Då kan de välja en annan bostad. Det kan i sin tur leda till en lägre efterfrågan. Vi kan inte utesluta att det blir en priseffekt på marknaden, säger Frisell.

Finansinspektionen överväger nu att ge ett allmänt råd till bankerna om att bostadslån inte bör överstiga en viss andel av fastighetens marknadsvärde.

Taket bör ligga inom intervallet 75—90 procent och ska kunna gälla redan från den 1 juli.

Finansmarknadsminister Mats Odell räknar precis som FI med att ett bolånetak kommer att ha en dämpande effekt på bostadspriserna.

– Visst kommer det att öka behovet av kontantinsats, det är själva poängen med det, säger Odell (KD).

Odell välkomnar FI:s planer eftersom skuldsättningen hos en del hushåll inger oro.

– Det är bekymrande att så pass många hushåll har så höga lån i förhållande till sin disponibla inkomst. Det är uppenbart att det finns hushåll som kan få problem om räntorna går upp, säger han.

Mats Odell föreslår att de som oroar sig för stigande räntors effekt på bostadsutgifterna och den egna ekonomin ska göra ett test. Försök att amortera eller spara en summa som motsvarar skillnaden mellan dagens ränta och en tänkt ränta på 6 procent.

– Klarar man inte det har man anledning att se över ekonomin, säger Odell.

Gunilla Nyström, privatekonom på SEB, tycker att bilden av att de flesta hushåll klarar högre räntor stämmer. Däremot finns det grupper som kan vara mer sårbara, exempelvis unga singlar. Till dem ger Gunilla Nyström rådet att inte sträcka sig maximalt när de köper lägenhet.

– Det kan vara bra att skruva ner anspråken lite, att välja något lite mindre och lite längre bort från stan, säger hon.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix Gott om män i styrelserummen.

Ont om kvinnor i styrelserna

”Måste ske en förändring för näringslivets skull.” Fyra av tio börsbolag saknar helt kvinnor i sina ledningsgrupper. Förändringen går mycket långsamt.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelisk diplomat skadad i explosion

Bomber utanför ambassader. En diplomat skadades vid en explosion utanför Israels ambassad i Delhi, samtidigt hittades en bomb i Georgien.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.