Livbolagens marknadsföring får nu skarp kritik både av regeringen och Finansinspektionen (FI). FI tror dessutom att bolagen kan tvingas backa från garantier de gett sina kunder.
De senaste månadernas börsras och rekordlåga långräntor har satt spår hos livbolagen, vars tillgångar faller i värde medan skulden växer. Finansinspektionens generaldirektör Martin Andersson menar att bolagen har lovat för mycket och att somliga av dem nu har svårt att infria löftena.
– Man har ställt ut höga nominella garantier. Man gjorde det för många år sedan i en annan räntemiljö med högre räntor och i vissa fall har man fortsatt att ge höga garantier. Det har varit ett konkurrensmedel, säger han.
Myndigheten skickade på tisdagen ett brev till alla försäkringsföretag med uppmaningen att se över hur den finansiella ställningen kan stärkas. I gengäld ger FI bolagen rejält med tid att hantera situationen om problem uppstår. Det innebär dock att bolagen måste titta på redan utlovade garantier och kanske anpassa dem till den verklighet som råder i dag.
– Eller så får man helt enkelt skaffa mer kapital om man känner sig pressad. En garanti är ju någonting som man utfäst sig att verkligen leverera och ingenting som man bara gör ifall man har pengar i framtiden, säger Andersson.
Finansmarknadsminister Peter Norman, tidigare vd för statliga Sjunde AP-fonden, vill också att livbolagen ser över ordvalen när det gäller marknadsföringen av produkterna.
– Man använder garantier, löften, utfästelser . . . Det är uppenbart att det inte fungerar ett år som detta. När du och jag använder de här orden i dagligt tal menar vi något helt annat än vad bolagen menar, säger Norman till TT.
Han förstår att det finns sparare som är oroliga och berättar att regeringen följer utvecklingen samt har en dialog med FI.
– Jag utgår från att livbolagen själva inser att man nu har ett förtroendeproblem, säger Norman.
Folksam å sin sida menar att de traditionella livbolagen är ett bra alternativ.
– Medborgarnas intresse för sitt pensionssparande är ganska lågt tills tidningarna börjar skriva med svarta krigsrubriker. Men 80 procent av de som sitter vid köksbordet lyckas sämre än professionella förvaltare, säger vd Anders Sundström.