En av Sveriges mest välbärgade finansveteraner, Patrik Brummer, kastar sig in i debatten om pensionssparande. Regeringen måste ändra lagen, anser han.
Patrik Brummer grundade Brummer & Partners som var först i landet med hedgefonder och en framgångsrik förvaltning har gjort honom rejält förmögen.
Han är mycket sparsam med att medverka i medier. Men i en intervju för DN Ekonomi förklarar han att han inte alls är nöjd med dagens regler för pensionssparande. Det måste bli tillåtet att flytta gammalt pensionssparande och inte bara nytt, anser han.
- Flytträtten är en viktig konsumentfråga och borde hanteras med mer kraft än vad som gjorts hittills, säger Patrik Brummer.
För att sätta press på regeringen har han skrivit ett brev till finansmarknadsminister Mats Odell.
Patrik Brummer säger att han skriver brevet som privatperson men sticker samtidigt inte under stolen med att han är part i målet. Hans eget bolag lanserar Brummer Life hårt för närvarande och är givetvis i högsta grad intresserat av att mer kapital släpps fritt.
- Vi vill vara med och växa på pensionsmarknaden och bidra till ökad konkurrens, förklarar Patrik Brummer.
Sedan tre år tillbaka råder det enligt lag flytträtt för nya individuella livförsäkringar. Men de som är tecknade tidigare omfattas inte av reglerna.
”Det har blivit uppenbart att lagen behöver ses över för att också gälla retroaktivt och därmed reglera både gamla och nya försäkringar”, skriver Patrik Brummer i brevet.
Där har han listat sitt eget pensionssparande som finns samlat i tre olika försäkringsbolag där knappt en tredjedel finns i traditionell försäkring och resten i fondförsäkring. Han vill flytta pengarna till det egna bolaget men av det totala försäkringskapitalet är det bara 75 öre av varje hundralapp som i dag går att flytta, enligt sammanställningen.
- Det visar att flytträtten fungerar i en mycket begränsad omfattning, menar Patrik Brummer.
På Brummer & Partners hävdar man att det här är samma situation som för många som har tjänstepension.
Det finns farhågor att en helt fri flytträtt kan göra att några grupper drabbas negativt när pengarna omfördelas mellan olika bolag. På Brummer & Partners menar man att farhågorna är överdrivna.
Vilken reaktion tror han då att utspelet kan få?
- Det kan bli ingenting, men vi hoppas på en retroaktiv flytträtt inom några år, säger han.