Finanskrisen

Finanskrisen stoppar inte "god" fond

Publicerad 2009-01-28 12:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Medan finanskrisen fortfarande sänder chockvågor genom ekonomin drar entreprenören Stefan Krook i gång ett fondbolag.

Vinsten ska gå till välgörenhet. Men först krävs en halv miljard kronor i investerade medel.

Fel projekt i fel bransch vid fel tidpunkt? Det tycker säkert många.

Men inte Stefan Krook, som grundat telebolaget Glocalnet och elbolaget God El och som nu tar sig an fondbranschen. Han tycker att det historiska börsraset har skapat ett fint köpläge:

- Om inte världen går under så är det ett väldigt bra läge att börja spara i aktier någon gång under det här året.

Tillståndet från Finansinspektionen är i hamn, liksom tre miljoner kronor till driften av fondbolaget, God Fond i Sverige AB. Pengarna har skänkts av Krook och hans föräldrar samt H & M-arvingen Karl-Johan Persson som också sitter i styrelsen.

Men för att det ska bli något över till välgörenhet krävs också att pengar, mycket pengar, investeras i själva fonden.

Så nu ska Krook ut på turné bland potentiella investerare. Omkring en halv miljard i fondkapital behövs för att fondbolaget ska gå runt, enligt kalkylerna. Förhoppningen är att förmögna finansproffs ska bidra med en god portion, innan fonden öppnas för den breda massan.

Men varför låta ett bolag skänka bort mina pengar när jag kan skänka dem själv? Krook har fått frågan många gånger tidigare när God Fonds föregångare God El varit på tapeten, och han svarar samma sak som då: De pengar som skänks är de som i ett "vanligt" bolag hade gått till aktieägarna. Ingenting, frånsett en relativt låg förvaltningsavgift, tas från själva fondens avkastning.

- Det är inte spararens pengar, utan det som i vanliga fall hade varit bankens pengar.

För att fondbolagets kostnader ska hållas nere är kostymen liten. Vd Krook har i dagsläget bara sällskap av ytterligare två anställda, förutom den God El-personal som lokalen delas med.

- Så ringer någon och vill köpa en fondandel så är det någon av oss tre som svarar.

Säger Stefan Krook, som trots att fondbolaget precis har startats redan blickar mot nya, än så länge hemliga, projekt inom "god" företagsamhet. Han var elbolagschef i drygt tre år.

- Så länge tror jag inte att jag är fondbolags-vd.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix De drabbade flygbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.