Foto: Robert Henriksson Daniel och Helena Elliott gifte sig borgerligt den 22 augusti i år.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fler gifter sig borgerligt

Publicerad 2009-08-30 06:00

Helena och Daniel Elliott hade dubbel anledning att fira förra veckan. Den 22 augusti fyllde Helena 40 år och samma dag gifte sig paret i Stockholms stadshus. Därmed är de en del av en växande trend.

Antalet borgerliga vigslar i Stockholms stadshus har ökat flera år i rad. Söktrycket är högt, det är fyra månaders väntetid för att få en tid.

 Helena Elliott var förutseende nog att boka parets tid tidigt eftersom hon ville få till rätt datum.

Både Helena och Daniel ville ha en borgerlig vigsel.

 – Jag ville lova Daniel att vi skulle leva tillsammans, inte Gud, säger Helena Elliott.

Hon och Daniel har varit tillsammans i drygt sju år och bott i hop i sex år.

Tanken på giftermål har vuxit fram sakta men säkert. Avgörandet kom förra året, när paret släppte sin ­hyresrätt och köpte en bostadsrätt. I och med den nya ägandeformen, och lånet som behövde tas, dök en massa praktiska frågor upp.

Båda har barn sedan tidigare förhållande. Hur skulle det bli om en av dem gick bort, skulle den andra kunna bo kvar med barnen då? Hur skulle lånet kunna betalas med bara en inkomst? Och så vidare.

– Då gjorde vi en massa saker. Vi såg över vårt försäkringsskydd, vi tecknade livförsäkringar och vi upprättade ett testamente, säger Daniel Elliott.

Processen fick både Daniel och Helena att fundera på om det inte skulle vara enklare att gå steget fullt ut och gifta sig.

– Vi tänkte att då skulle alla juridiska och ekonomiska bitar ramla på plats, säger Daniel Elliott.

Det visade sig dock att det inte var så enkelt.

 Eftersom båda har barn sedan tidigare, så kallade särkullsbarn, behövde de ändå reglera arv för att försäkra sig om att en överlevande part ska kunna bo kvar om något händer. Det var en familjejurist som hjälpte dem fram till rätt konstruktion.

 Men när tanken väl väckts dröjde det inte särskilt länge innan Helena friade på riktigt.

– Det var i slutet av april, på årsdagen av första gången vi träffades, säger hon.
De höll vigseln i Stockholms stadshus hemlig för familj och vänner. Bara Daniel, Helena och barnen Matilda och Jonas var med.

 – Jag ville bara dela stunden med dem, säger Helena Elliott.

Men bara några timmar efter vigseln la paret ut sina bröllopsbilder på Facebook, och gratulationerna började strömma in. Nu planerar de att ha något slags kalas längre fram.

– Det får bli en kombinerad inflyttnings-, födelsedags- och bröllopsfest, säger Daniel Elliott.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 13 7 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 22 9 tweets 13 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 12 9 tweets 3 rekommendationer

Foto: Scanpix

Man låg på tak och sköt – en dödades

Finsk ort i skräck. En 18-årig kvinna dödades och nio personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 30 13 tweets 17 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan