Arbetsmarknaden

Här finns jobben

Publicerad 2011-06-29 10:29

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Efterfrågan på arbetskraft ökar inom de flesta yrkesområden, och i hela landet, enligt en ny prognos från Arbetsförmedlingen.

Antalet bristyrken fortsätter att stiga, vilket ökar möjligheterna för arbetssökande att hitta jobb.

"Även på längre sikt kommer rekryteringsbehoven att vara stora, inte minst för att många lediga jobb uppkommer genom den stora generationsväxlingen", skriver Arbetsförmedlingen i ett pressmeddelande.

Sysselsättningen väntas öka med 107.000 personer i år. Den största ökningen av nya jobb, procentuellt, väntas inom datayrken. Administrativa yrken får lägst ökning, enligt prognosen.

Antalet jobb inom servicesektorn ökar också. Särskilt inom handel, hotell och restaurang vilket ger goda möjligheter för ungdomar och nyanlända invandrare att komma in på arbetsmarknaden.

Även inom hälso- och sjukvårdsyrken finns det gott om jobb. Särskild brist råder på högskoleutbildad personal som läkare, tandläkare och vidareutbildade sjuksköterskor.

Flest jobb de närmaste åren kommer att finnas inom privat sektor, enligt Arbetsförmedlingen.

Arbetsförmedlingens prognoschef Tord Strannefors anser att "på tok för få" utbildas inom industriyrkena.

– Industrin kommer att ha svårt att få tag på arbetskraft, trots att man säger att industrin kommer att sysselsätta allt färre, säger han.

Strannerfors konstaterar att arbetslösheten bland akademiker är i princip obefintlig - för svenskfödda, vill säga.

– För utrikesfödda är den sex gånger så hög. Vi bör kunna sänka det här ordentligt, men då krävs det en attitydförändring.

Han tror inte att det blir några problem att ändra attityderna.

– Jag är optimist. När man börjar märka att det är brist på arbetskraft brukar man sänka kraven, man vill sälja sina saker.

Arbetsförmedlingen konstaterar att arbetslösheten minskar i drygt hälften av yrkena som kräver högskoleutbildning. Just nu råder det brist på kockar och grundutbildade sjuksköterskor.

– Problemet är att man utbildar för få, säger Tord Strannefors, prognoschef på Arbetsförmedlingen.

Hur många fler sjuksköterskor eller kockar som Sverige behöver går dock inte att säga.

– Det är väldigt knepigt att kvantifiera det här, säger Tord Strannefors.

Däremot råder det ingen tvekan om cheferna blir fler. Antalet sysselsatta inom så kallat ledningsarbete ökar med 7,1 procent i år, enligt Arbetsförmedlingen.

– Det sker en ökning av antalet chefer i det här landet. Det har vi inte någon förklaring till. Vi kan bara konstatera att det ökar. Det ligger både på den privata och den offentliga sidan, säger Tord Strannefors.

Gruvindustrin har svårt att rekrytera folk med rätt kompetens, bland annat på grund av att bostäder fattas i gruvregionerna.

– Det är ett väldigt drag i gruvnäringen som inte har slagit igenom i den här undersökningen. Bland annat slåss man mot bostadsbrist i norrlänen. Utmaningen är att få arbetskraft och bostäder till gruvnäringen, säger Arbetsförmedlingens prognoschef Tord Strannefors.

 

 

 

 

 

 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 13 7 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 22 9 tweets 13 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 12 9 tweets 3 rekommendationer

Foto: Scanpix

Man låg på tak och sköt – en dödades

Finsk ort i skräck. En 18-årig kvinna dödades och nio personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 30 13 tweets 17 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan