Allt fler konsumenter köper andelar i vindkraftverk. De vill bli oberoende av elmarknaden, spara en slant och samtidigt göra något för miljön. För närvarande är nästan alla vindkraftverk i Sverige fulltecknade.
- Vi investerade i bergvärme och betalar numera bara för 13.000 kilowattimmar i stället för 30.000. Nu har vi köpt tio vindkraftsandelar för 5.000 kronor styck så att nästan all el kommer från vindkraft, berättar Ingrid Hjalmarsson, villaägare i Saltsjö-Boo.
Ambitionen är att komma ifrån beroendet av elmarknaden och svängningarna på elbörsen.
Hon är inte ensam, konsumenterna köar för att köpa andelar. Ett elhandelsbolag som gynnas av det ökade intresset är O2 Energi med sin produktion och försäljning av enbart el från vindkraft.
Sedan i höstas har bolaget sålt 4.000 vindkraftsandelar till ett värde av 20 miljoner kronor. O2 Energi äger projektören Vindkompaniet som har uppfört en tredjedel av landets i dag 759 vindkraftverk.
Över hundra nya planeras de närmaste åren. Statsmakterna har beslutat att tio terawattimmar från vindkraften ska in i systemet. Bara i år väntas det bli klart med tillstånd för nya anläggningar som kan producera energi som motsvarar elförsörjningen av 35.000 normalstora villor.
Bakom O2-gruppen finns starka kapitalintressen, bland annat investmentbolaget Proventus, som ser stora möjligheter för framtiden.
- Sverige kommer på sikt att bli nettoexportör av vindkraft. Här finns en stor potential till skillnad från exempelvis Danmark som är färdigbyggt, säger Johan Ihrfelt, vd för O2 Energi.
Bolagets ägarandelar är i princip redan sålda. Nu senast har det handlat om vindkraftverket Risbrunn i Sveg.
- Den som köper andel i dag får vänta till årsskiftet på leverans. Men de får grön el under tiden från andra verk, säger Johan Ihrfelt. Just nu upphandlar vi tre lite större anläggningar som tas i drift 2008.
En vindkraftsandel hos O2 Energi kostar 5.000 kronor och motsvarar leverans av 1.000 kWh.
Andelen säljs till självkostnadspris som hos O2 Energi uppgår till 13 öre per kilowattimme. Med elskatt, elcertifikat och andra kostnader blir det totalt 53,75 öre, vilket som jämförelse är uppemot 30 öre mindre än de billigaste fastprisavtalen enligt Konsumentverkets lista över de aktuella elpriserna.
Dessutom kan den miljömedvetna notera att varje andel minskar de egna utsläppen av koldioxid med 800 kilo per år jämfört med den el som köps in från koleldade kraftverk i till exempel Polen och Tyskland.
Trots det växande intresset utgör energislaget bara en procent av all el i dag. Enligt en undersökning som O2 Energi gjort är den typiske andelskunden en man (86 procent). Mer än hälften är i åldern 50-55 år, 73 procent bor i villa eller radhus. Kunderna är spridda över landet, men det finns en viss koncentration till storstadsregionerna.
Ingrid Hjalmarsson i Saltsjö-Boo köpte tio andelar av O2 Energi, priset blev 50.000 kronor:
- Jag letade på nätet och såg att många elhandlare erbjuder vindkraftsel. En fördel är att andelarna när som helst kan säljas tillbaka.