Resor

Flygplatser riskerar nedläggning

Publicerad 2009-08-20 06:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Luftfartsverket ska göra sig av med sex mindre flygplatser i år. I första hand handlar det om att sälja dem till kommunerna. Hittar man ingen köpare kan det bli aktuellt med nedläggning.

Efter många år av utredningar gjorde regeringen slag i sak i slutet av förra året. Av LFV:s 16 flygplatser beslutades att endast tio är strategiskt viktiga för landets transportsystem.

Övriga sex ”bör på sikt kunna övertas av regionala och lokala intressen som till exempel kommuner, landsting eller näringsliv”, fastslog man.

Dessa är: Örnsköldsvik, Ängelholm-Helsingborg, Sundsvall-Härnösand, Skellefteå, Karlstad och Jönköping. Redan i somras stod det klart att Jönköpings kommun tar över ansvaret för sin flygplats till årsskiftet.

 – Målet är att vi ska ha en överenskommelse om de övriga fem före årsslutet. Sedan tror jag att det tar 6–12 månader från överenskommelse till överlämnande, säger Olle Sundin, LFV:s chef för flygplatser utanför Stockholm.

I de flesta fall handlar det om att sälja till kommunen.

– Vi är ålagda att vända oss till kommunerna i första hand. Men om kommunen säger att den inte är intresserad kan vi vända oss till någon annan eller skapa ett samarbete. I sista hand kan det bli aktuellt med nedläggning, säger Olle Sundin.

LFV har inget emot att göra sig av med flygplatserna på dessa orter.
– Av de som är kvar är det endast Ängelholm som går med vinst. De flesta av dessa flygplatser har aldrig gått ihop, förklarar Olle Sundin.

Förebilden för en avyttring är Norrköpings flygplats som såldes för några år sedan. Köpare var kommunen, men näringslivet engagerar sig också genom marknads-
föringsbolaget ”Nya Norrköping”.

– Norrköping är ett gott exempel på en flygplats som det gått bra för sedan den lämnat LFV. Det visar att det finns en styrka i ett regionalt ägande och engagemang, förklarar Per Fröberg, presschef på LFV.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 13 7 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 31 9 tweets 22 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 13 10 tweets 3 rekommendationer

Foto: Scanpix

Man låg på tak och sköt – en dödades

Finsk ort i skräck. En 18-årig kvinna dödades och nio personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 31 13 tweets 18 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan