Den stora händelsen under börsåret 2000 var den socialdemokratiska utförsäljningen av aktier i statliga Telia.
Teliaaktien skulle bli en folkaktie och genom en jättelik reklamkampanj lockades nästan en miljon privatpersoner att teckna sig för Teliaaktier.
I juni 2000 sålde staten 30 procent av Teliaaktierna till privata investerare och noterade företaget på Stockholmsbörsen. 954.000 svenskar tecknade sig för aktier till priset 85 kronor per aktie.
Svenska statens ägande i Telia uppgick till 70,6 procent efter börsintroduktionen.
Den 1 januari 2003 gick Telia samman med sin finländska motsvarighet Sonera och bildade Telia Sonera. Svenska statens ägarandel i det nya bolaget var 46 procent. Den finländska staten ägde 19,4 procent.
Genom utspädning minskade statens andel till 45,3 procent för att minska till 37,3 procent sedan den borgerliga regeringen under våren 2007 sålt drygt 359 miljoner aktier för 50 kronor styck.
Regeringen har för avsikt att sälja resten av aktierna under mandatperioden.
Teliaaktien steg som högst till 86:75 kronor under juni och juli 2000 men har sedan dess inte varit i närheten av de nivåerna. På fredagen kostade en Teliaaktie strax över 50 kronor.
Antalet svenskar som äger aktier i Telia Sonera har sjunkit till ungefär 550.000.