Volvo AB

För arbetslösa kommer första prövningen snabbt

Publicerad 2008-10-08 23:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det är tufft att bli av med jobbet - inte minst för privatekonomin. A-kassan är ofta mycket lägre än lönen och det kan ta ett par månader innan pengarna kommer. Därför bör man försöka spara så mycket som möjligt under uppsägningstiden.

För många blir det ett hårt slag att tvingas leva på ersättningen från a-kassan. Den första prövningen kommer snabbt eftersom det i de flesta fall tar två minst två månader innan den första ersättningen från a-kassan betalas ut.

Den första utbetalningen blir också väldigt låg eftersom det finns sju karensdagar i a-kasseförsäkringen. Det innebär att ingen kan få mer än ungefär 7.800 kronor efter skatt den första arbetslösa månaden. De första 200 dagarna är a-kassan 80 procent av lönen upp till 18.700 kronor, där taket för ersättningen ligger. De som haft högre lön får alltså inte kompensation för det.

Det går visserligen att få extra pengar från försäkringar som arbetsgivarna och facken tecknat. Men för det krävs att man är över 40 år och haft anställning i minst fem år. Har man inga sparpengar nu gäller det därför att försöka lägga undan så mycket som möjligt medan man fortfarande har jobbet kvar. Annars kan man hamna i ekonomiska svårigheter redan efter ett par månaders arbetslöshet.

Den slutlön man får är ofta ganska bra eftersom innestående semester och komptimmar betalas ut kontant. Ett bra tips är att hålla ordentligt i pengarna eftersom de kan behövas framöver.

Äger man sin bostad och får svårt att klara räntor och amorteringar ska man vända sig till sin bank. Gör man det i tid är chansen stor att man får hjälp att hitta utvägar och slipper hamna i en livslång skuldfälla.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Regeringen vill sälja SAS

Aktuellt efter Spanair-konkursen. De svenska, norska och danska regeringarna har vidtagit ”konkreta steg” för att sälja SAS.

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: Scanpix

Resistenta bakterier funna i svenska kor

”Viktigt att motverka att bakterien sprids.” Meticillinresistenta stafylokocker (MRSA) har för första gången upptäckts hos svenska nötkreatur.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.