Vårbudgeten 2008
"Företagarens vardag ska bli enklare nu"
Publicerat 2008-04-15 07:49
Det är för krångligt att driva företag. För att minska antalet bruna kuvert i företagens brevlådor föreslår regeringen bland annat att semesterlagstiftningen förenklas, samordningen av myndigheterna förbättras och att nättjänsterna byggs ut.
Vårbudgeten 2008
- Senaste nytt
- V vill satsa på järnvägen
- "Regeringen pratar grönt men satsar svart"
- Än viktigare att skaffa en buffert
- Oppositionen: "En kall budget"
- Lägre skattesänkningar att vänta
- "Viktigt med säkerhetsavstånd"
- Försiktig vårprop från Borg
- Analyser/Krönikor
- Borg har anledning att vara försiktig
Handlingsplanen för regelförenklingar som DN Ekonomi tagit del av innehåller 400 nya förslag som täcker ett stort antal områden. Tolv departement och 52 myndigheter har tagit fram underlag till planen som presenteras i dag.
- Vi har tittat på de olika delar som företagen tycker är mest belastande. Det vi såg är att det är sex områden som står för 75 procent av företagens kostnader. Absolut största delen utgörs av associationsrätt och bokföring. Det är där vi velat underlätta mest, säger näringsminister Maud Olofsson.
Sammanlagt handlar det om 600 förslag, inklusive de förslag som redan presenterats. Målet är att minska kostnaderna för krånglet med 25 procent till år 2010.
Ett av förslagen är bättre samordning av Nutek, Skatteverket och Bolagsverket.
- Vi vill att förändringarna ska märkas i företagens vardag. När det gäller samordningen av myndigheterna vill vi minska antalet blanketter. Företagen ska bara behöva lämna en uppgift, en gång, till en av myndigheterna, säger Maud Olofsson.
Handlingsplanen slår också fast att tillgängligheten ska ökas på nätet. Det gå att göra allt från att söka patent till att skicka in kontrolluppgifter till deklarationen direkt på nätet.
Kravet på olika typer av kartläggningar ska minskas.
- Jämställdhetsplaner och andra typer av kartläggningar är ju bra, men det har blivit för mycket. Självklart ska vi sträva efter jämställdhet, men det ska ju fungera i praktiken också, säger Maud Olofsson.
Om några veckor kommer regeringen att fatta beslut om det utlovade regelrådet. Det ska bestå av oberoende experter och ska granska alla regeringens förslag och bidra med kunskap.
Jens Hedström, vd på näringslivets regelnämnd som indirekt företräder 300.000 svenska företag, är nöjd med handlingsplanen.
- Vi bedömer att regelförenklingarna som regeringen nu presenterar kommer att spara upp till 10 miljarder kronor årligen för företagen. Det viktigaste är att systemen nu finns på plats som ska stoppa nytt krångel, säger han.
En del som inte tas upp i handlingsplanen är lagen om anställningsskydd, las.
- Sanningen är väl den att vi inte är överens om den inom regeringen. Diskussionen pågår, säger Maud Olofsson.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
IT-tjänster och produkter
Vill du förbättra din IT-funktion och samtidigt spara pengar?
-
Vendelsö Bemanning
Uthyrning av erfarna, engagerade transportchaufförer i Stockholm.
-
Flytt och bemanning
Din flyttfirma i Stockholm - För flytt, bohagsflytt & kontorsflytt.




























