SJ ska se över systemet med resegarantin, säger SJ-chefen Jan Forsberg, utan att avslöja detaljer. Samtidigt hoppas han mycket på ett åtgärdspaket som ska lindra tågresenärernas vinterplågor.
Föregående vintrar har drabbade resenärer ondgjort sig över SJ:s trafikstörningar, och inte minst bristen på information. Sedan en månad finns en app för smarta telefoner, där man kan bevaka avgångar, ankomster och få automatiska aviseringar om störningar.
För att minska lamslående problem den stundande vintern sätter SJ in en rad åtgärder. Det handlar bland annat om bättre teknik på tågen, bättre avisningsrutiner, vintertidtabell med större marginaler (=färre avgångar), förstärkt trafikledning och en beredskapsorganisation i drift året runt.
– Vi har gjort allt som står i vår makt för att bli så lite känsligt som möjligt, även vid extremväder, sade Jan Forsberg vid en pressträff på måndagen om bolagets delårsrapport.
Blir det några förändringar i resegarantisystemet?
– Vi ser över hur resegarantierna ska se ut och det återkommer vi till. Men i grunden kommer de att ligga så som de ligger. Däremot tittar vi på när vi har störningar som SJ inte styr över, alltså när banan inte är farbar och så vidare, svarade Jan Forsberg.
Om det sistnämnda betyder att SJ kommer att tolka resegarantin striktare, kunde företaget inte reda ut nu.
Den senaste vintern blev dyrbar. Årets första kvartal förlorade SJ 234 miljoner kronor. Motsvarande förlust blev i fjol 120 miljoner kronor.
– Det är de här två förfärliga vintrarna som vi har dragits med, konstaterade Jan Forsberg.
Först i april var SJ tillbaka i balans och kunde återuppta normal trafik.
SJ-chefen är inte nöjd med punktligheten. Under det tredje kvartalet var 91 procent av fjärrtågen högst 15 minuter sena (87 procent kvartal tre 2010). För X2000 var siffrorna 90 procent (83 procent).
– Vi bör nå upp till någonstans 93—95 procents punktlighet, tycker Jan Forsberg.
Det gäller även regionaltågen som låg på 89 procent (oförändrat) med högst fem minuters försening.
Bristen i punktlighet hänger ofta ihop med att det är trångt på spåren. Och inför vintern har SJ förberett sig bra, anser Erik Johannesson, ordförande för Seko-SJ:
– Man har jobbat hårt med det som går att göra. Vi är bättre förberedda nu än vad vi varit tidigare.