Först i kön till Iphone-släppet

Publicerad 2007-06-30 00:50

George E. Kennedy Jr, t v, blev först i kön.

AP Photo/Manuel Balce Ceneta George E. Kennedy Jr, t v, blev först i kön.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

NEW YORK. Hundratals förväntansfulla kunder stod i kö utanför Apples två butiker på Manhattan när dörrarna slog upp för nya Iphone exakt klockan 18 lokal tid.

Folk runtomkring hurrade entusiastiskt för dem som kunde rusa först in för att lägga beslag på den åtråvärda prylen.

Vid en Applebutik i Kaliforniens Silicon Valley kom Steve Wozniak, som en gång grundade Apple tillsammans med nuvarande vd:n Steve Jobs, farande på en Segway scooter för att hjälpa till att hålla ordning på kön. Han välkomnades varmt och erbjöds att ställa sig först i ledet där han förklarade att han tänkte köpa två telefoner.

En del hade köat i dagar för att bli först med att betala 500 eller 600 dollar för en Iphone som kombinerar mobiltelefon med en Ipod musik- och videospelarem en webbläsare och flera andra funktioner. Belöningen för den långa väntan var inte bara att få en Iphone i handen utan också den status som tillkommer dem som kan vara först med att visa en pryl som så många vill ha.

Apple har inte avslöjat hur många apparater som finns framme för att möta det närmast hysteriska intresse som kommer till uttryck. Men även om det bara går att köpa en Iphone i USA i Apples egna butiker, i den exklusiva mobiloperatören AT&T::s butiker eller över internet så väntas lagret vara slut redan i början av nästa vecka.

Apple har satt som mål att under nästa år nå en försäljning på 10 miljoner apparater under 2008 och därmed ta 1 procent av den globala mobiltelefonmarknaden. En försäljningssuccé är redan intecknad på Wall Street som under fredagen fortsatte att trycka upp värdet på Apples aktie.

I Europa blir det som tidigast möjligt att löpa en Iphone mot slutet av 2007 och Asien blir den tillgänglig först under 2008.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.