Köttfusket

Förtroendekris för butikernas hantering

Publicerad 2007-12-11 21:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Köttfusket på Ica Maxi har satt hela livsmedelshandeln i en förtroendekris. En ny undersökning visar att över hälften saknar förtroende för kötthanteringen i våra livsmedelsbutiker.

Över 50 procent av 500 tillfrågade kunder saknar förtroende för köttthanteringen i våra livsmedelsbutiker. Det visar en ny enkät från undersökningsföretaget GFK Sverige.

Undersökningen gjordes torsdagen den 6 december - dagen efter att teveprogrammet "Uppdrag granskning" avslöjat att flera Ica Maxi-butiker i Stockholm märkte om sin butikspackade köttfärs. 581 personer svarade på enkäten.

På frågan "Litar du på kötthanteringen i svenska livsmedelsbutiker" svarade 34,8 procent ja, 51,8 procent nej och 13,4 procent vet ej.

Och undersökningen visar också att svenskarna är mottagliga för varningar.

Den andra frågan i GFK:s undersökning löd: Påverkas ditt beteende när du hör talas om larmrapporter?

Här svarade 85,3 procent ja, 13,6 procent nej och 1,2 procent vet ej.

- Vi vet av erfarenhet att det brukar vara så, säger Martin Warberg på GFK. Det blir ett väldigt ståhej med olika larm vare sig det handlar om farligheter i chips eller nu senast korv men efter en tid så handlar man som vanligt igen.

Förtroenderaset syns också i konsumenternas vanor de senaste dagarna. Som DN Ekonomi rapporterade på tisdagen har försäljningen av köttfärs inom Ica minskat, på vissa håll har försäljningen rasat med 50 procent. Och det är inte bara Ica som påverkats av SVT:s avslöjande. Konkurrenten Coop, som inte pekades ut i "Uppdrag granskning", märker också av en minskad försäljning av köttfärs.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Regeringen vill sälja SAS

Aktuellt efter Spanair-konkursen. De svenska, norska och danska regeringarna har vidtagit ”konkreta steg” för att sälja SAS.

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva startat branden. Enligt Reuters ska 270 personer ha omkommit under en brand som startades under ett upplopp.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt tåg spårade ur – flera skadade

Miljardtåget spårade ur under testkörning. Minst tio personer skadades när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.

Foto: Scanpix

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: Scanpix

En lektion i hur skolan i Sverige kan lyckas

Den hyllade finska skolan har varit förskonad från drastiska reformer och står fri från marknadens logik. Sven-Eric Liedman skådar ljuset.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.