När McDonald´s på hemmaplan i USA skulle introducera en ny snabbmaträtt, chicken McBites, påstod man i ett radioreklaminslag att det var mindre riskfyllt att ta för sig av kycklingrätten än att klappa en pitbullhund. Var nu det så mycket att resa ragg för?
Ja, det tyckte i alla fall vänner av den omdebatterade korsningen pitbull (livsfarliga kamphundar enligt somliga, snälla sällskapshundar enligt andra) i stigande antal, trots att inslaget bara hann ut i etern under ett par dagar i början av februari i Kansas city med omnejd.
Och än en gång blev det uppenbart vilket genomslag sociala medier har när folket beslutar sig för att ta plats i mediebruset... För strax var Facebooksidan ”Pit bulls against McDonald´s” upprättad och gillad av fler än 8.200 klickare, skriver tv-kanalen NBC Miami på sin hemsida.
McDonalds´s fann för gott att dra in reklamen och medgav i en officiell ursäkt att man uttryckt sig ”okänsligt när pitbullhundar nämndes”.
På hundälskarsajten Ilovedogs.com slår en företrädare för en hundskyddsstiftelse fast att ”vi skulle inte ens låta våra hundar äta av deras cancerframkallande nuggets”. Och fortsätter:
”Våra hundar får mat av samma kvalitet som den människor äter, vilket är mer än man kan säga om den bearbetade, cancerframkallande och ammoniakindränkta skit McDonald´s försöker prångla ut som mat.”