Gammalt öl får ansiktslyftning

Publicerad 2008-01-09 16:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Pripps Blå fyller 50 år nästa år och byter kostym inför jubileet. - Man tror att burken har sett likadan ut jämt, men det har den inte, säger Niklas Engsäll, som har jobbat ett helt år med den nya designen.

Skeppet är kvar, men horisonten är borta på den nya burken, som kommer att finna ute i butikerna i februari.

Ordet "blå" har aldrig varit så framträdande förut. Men det handlar om ganska försiktiga förändringar - tanken är att törstiga kunder ska känna igen favoriten när de ser den.

- Pripps Blå har en lojal kundkrets som börjar bli lite äldre. Vårt uppdrag från Carlsberg var att modernisera utseendet för att snappa upp en yngre målgrupp utan att skrämma bort den äldre, berättar Niklas Engsäll, Art Director på Grow som tillsammans med den grafiska formgivaren Ehrling Braghfors har gett Pripps Blå en ansiktslyftning.

- Inte för ung förstås, man måste ha fyllt 20 år, tillägger han.

Burken var blå redan från början, men ölet hette Pripps Export när det introducerades 1959. Starköl fick inte säljas i Sverige då.

Pripps Blå blev det officiella namnet först 1975. Det var ett milt och lite sötare mellanöl som till en början lanserades regionalt i Göteborg. Ölet skulle förknippas med hav och sjöfart genom ett segelfartyg på etiketten.


Skeppet har blivit
kvar på burken sedan dess, och det blir kvar nu också, fast i lite enklare utförande.

2008 års burk har fått en sockel av guld, "för att betona svenskheten", säger Niklas Engsäll.
- När vi var färdiga tyckte vi burken hade blivit för ren och snygg, lite för kall. Men öl behöver en personlig prägel, så vi lade dit gubben Pripps namnteckning för att skapa lite dynamik. Man vill ju inte riskera att burken försvinner i hyllan.

Anders Tegenkvist, marknadsdirektör på Carlsberg Sverige, vill inte berätta vad omgörningen har kostat, men talar gärna om varför den kom till stånd.
- Pripps Blå är Sveriges största öl, och vi vill att det ska fortsätta att vara det.
Nu för tiden tillverkas Pripps Blå i Falkenberg.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.