Kinesiska Geely säger sig nu ha ordnat både finansiering och fördelning av intellektuella rättigheter (IP) inför det planerade köpet av Volvo Personvagnar.
Redan i oktober lade Geely ett formellt bud på Volvo PV. Priset är hemligt men har uppskattats till cirka 2 miljarder USA-dollar. Nyhetsbyrån Bloomberg rapporterar att de pengarna nu finns klara.
Ett annat frågetecken har varit IPR (Intellectual Property Rights), rättigheterna till avancerad teknik som sitter i bilarna. Många företag i västvärlden är tveksamma till att dela med sig till Kina, där piratkopiering är vanligt.
Men på fredagen meddelade Geely att den nuvarande ägaren Ford vid köpet kommer att ge de nya kinesiska ägarna ”tillgång till en betydande mängd IP, däribland Volvos säkerhets– och miljö-IP”.
Ford kommer att låta Volvo ”behålla makten över nyckelteknik och IP som det har utvecklat”, och Volvo ”kommer att behålla tillgång till Fords intellektuella rättigheter som
Volvo ska använda för att genomföra sin affärsplan”, heter det i ett pressmeddelande som e-postades till medier i Peking.