För Heliana Caspi och Magnus Åshammar var det en nyhet hur stor skillnad det är att få barn som sambo och som gift. Nu tänker de söka juridisk hjälp och ordna allt innan barnet föds.
Heliana Caspi är arkitekt och Magnus Åshammar är projektledare på ett fastighetsbolag, men snickare i botten. Tillsammans äger de en villa som de renoverar.
Om några veckor väntar de sitt första barn. De är sambo och hade egentligen tänkt gifta sig. Eftersom Heliana Caspi har rötter i Italien var drömmen en bröllopsfest vid Gardasjön.
– Men giftermål har aldrig känts så viktigt, åtminstone inte för mig. Annat var det när vi förlovade oss, det var då vi sa ”nu hör vi ihop”, säger Heliana Caspi.
– Så vi köpte ett kök i stället, konstaterar Magnus Åshammar.
Vad de inte tänkt på är att samboskap i stället för giftermål får konsekvenser för barnet.
Magnus Åshammar känner till att barn alltid har rätt att få ut sin laglott om föräldrarna inte är gifta och en av dem dör.
Men var sig han eller Heliana Caspi visste att kommunens överförmyndare kan kopplas in för att tillvarata barnets intressen om en av dem går bort.
Eller att den förälder som är kvar kanske tvingas sälja huset eller ta nya lån för att lösa ut barnet, så att familjen kan bo kvar.
– Inför födseln har vi har sagt att vi ska ta hjälp och kolla upp allt juridiskt, och ordna det som vi vill ha det, säger Magnus Åshammar.
Det var också en överraskning att Heliana Caspi automatiskt får ensam vårdnad om barnet, eftersom paret inte är gifta. Vill båda vara vårdnadshavare måste de anmäla det till Skatteverket.
– Delad vårdnad är självklart för oss. Det känns viktigt att ordna de papper som behövs för att skydda barnet.
Men inte att gifta sig för att få ett papper på att man hör ihop. Fast vi skulle gärna vilja ha en bröllopsfest, medger Heliana Caspi med ett skratt.