Trollhättan.
Morgonens besked om att den svenska sportbilstillverkaren Koenigsegg tar över Saab automobile kom som en glad, men inte helt oväntad överraskning för de anställda i Trollhättan.
Eftermiddagssolen skiner över Stallbacka industriområdet utanför Trollhättan när Mats Roos släntrar ut genom grindarna. Han och kollegorna är lättade. Det är mer definitivt nu, även om det har haft på känn att uppgörelsen om en ny ägare varit nära ett tag.
- Snacket har gått här sedan förra veckan. Först kom det ut i tidningarna och några minuter senare fick vi på Saab informationen, säger Mats Roos som arbetar på monteringsavdelningen sedan 15 år tillbaka.
Tidigare i våras varslades hans sambo Maria Zakariasson från Saab. Hon hade jobbat där ännu längre, i 20 år, och har nu börjat studera på vuxenutbildningen.
- Hon går hemma med lönegaranti, uppsägningen går ut först i augusti, men vi hoppas att hon ska kunna få tillbaka jobbet direkt efter semestern om Saab börjar återanställa. Men det är sådant man knappt vågar säga högt ännu, det är bara en önskan, säger Mats Roos.
Om Koenigsegg vet han följande: det är ett företag som producerar väldigt bra sportbilar och framförallt är det en svensk biltillverkare - och det är bra.
- Det här är mycket positivt, nu känns det säkrare och roligare att gå till jobbet. Roligare att gå på semester också. Vi ska åka på semesterracet i Vimmerby och sedan är det Fallens dagar här i Trollhättan.
Enligt Mats Roos arbetar han och hans kollegor för glatta livet inne på produktionen.
- Jag gick hemma arbetsbefriad i en och en halv månad men fick komma tillbaka för tre veckor sedan. Det märks att vi har betydligt mer att göra nu. Det känns som att det finns pengar hos den nya ägaren och de norska intressenterna. Kanske får vi möjlighet att börja bygga nytt nu, som 9TTL-cabben. Det blir kul att satsa framåt.
Metallordförande Paul Åkerlund har haft en hektisk tisdagsförmiddag. Mobiltelefonen har ringt i ett, folk från höger och vänster vill ha kommentarer om den nya ägaren och strax innan två hade han inte ens hunnit äta lunch.
- Vi har kunnat följa processen och tycker att det viktigaste är att vi får en ägare som är beredd att anamma vår affärsplan och som vill ta hem produktionen - det verkar som att vi får det nu. Framförallt är det skönt med handfasta besked, spekulationerna har varit så ofantligt många, säger han.
Paul Åkerlund är övertygad om att folk kommer att börja återanställas till Saab, en del så snart som i sommar, efter semestrarna.
- Nu i det senaste varslet fick 646 metallare gå, men en hel del av dem kommer att komma tillbaka. Våra anställda har varit oerhört tappra, det har bitit ihop och kämpat. Nu under de senaste veckorna, när det börjat komma positiva besked, har det märkts direkt i orderböckerna, de anställda är gladare och det blir mer gjort.