Fordonsindustrin

Glädje på morgonpasset

Uppdaterad 2010-01-27 19:07. Publicerad 2010-01-27 08:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det var en rörd Jan-Åke Jonsson, vd för Saab, som tog emot de anställdas applåder då samgåendet mellan Spyker och Saab presenterades i Trollhättan på onsdagen.

Området utanför Saabmuseet i Trollhättan fylldes snabbt av tusentals anställda i väntan på att Jan-Åke Johnsson och Victor Muller skulle anlända från Stockholm vid lunchtid. När de väl äntrade den provisoriska scenen tjugo minuter efter utsatt tid utbröt jubel i folkhavet.

– Länge leve Saab, skanderade Spyker-vd:n och uttryckte sin beundran för den kamp som de Saabanställda så ihärdigt fört det senaste året.

– Jag är otroligt imponerad över att så många har samlats här idag och det gör mig ännu mer övertygad om att det här var rätt sak att göra.

Vid sin sida hade han en tagen Jan-Åke Johnsson som även han uttryckte sitt tack till de anställda och till Trollhättan.

– Nu ska vi tillsammans fira att vi fått en långsiktig och säker framtid för Saab. Det har varit en turbulent tid de 12-15 senaste månaderna och nu måste vi vårda det förtroende vi har fått av Spyker.

Trots ett par minusgrader och snöblandat regn råder det en festlig och varm stämning på och runt omkring Saabmuseet. Folk är glada, lättade och spricker upp i stora leenden så fort de ser ett välbekant ansikte i folkmängden.

– Jättebra, jättebra, jättebra! Utropar Lilian Lundgren som jobbar inom Saabs företagshälsovård.

– Det här betyder så oerhört mycket för Trollhättan och hela västra Sverige.

Redan tidigt på morgonen var stämningen uppsluppen bland de anställda som gick på morgonpasset. Irma Saarenpää har morgonen till ära sminkat sig lite extra med läppstift som matchar jackan. Hon har jobbat på Saab i 40 år och är glad både för sin egen och regionens skull.

– Några kollegor därhemma öppnade champagneflaskor i går kväll. Själv tog jag en liten konjak på sängkanten innan jag somnade, säger Irma.

Men trots beskedet att Spyker köper Saab är Irma Saarenpää inte helt glad.

– Min pojk och svägerska blev kickade förra året. Jag är orolig för dem och hoppas verkligen att de får tillbaka sina jobb nu, säger hon.

Onsdagen blev en lite speciell dag för de anställda på Saab i Trollhättan. Halv elva på förmiddagen stoppas produktionen för dagen och de anställda fick därefter inställa sig vid Saabmuseet där Saabs vd Jan-Åke Jonsson och Spykers vd Victor Muller presenterade samgåendet.

Kommunalrådet Gert-Inge Andersson (S) var även han uppe med tuppen morgonen efter beskedet.

– Jag är lycklig och glad men har knappt kunnat sova i natt. Det är konstigt att man sover så bra i katastroflägen och sedan inte sover alls när man är glad.

Inte heller Metalls klubbordförande Paul Åkerlund hade fått mycket vila under natten.

– Jag gick upp vid fem, tog mig lite kaffe och lästa några tidningar. Och nu har jag fullt upp med intervjuer hela dagen, berättar han.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Magnus Bergström

”Hon kom fram som rena underbarnet”

DN:s Nils Hansson minns en av soulens främsta. ”Varken Mariah Carey eller Beyonce skulle låta som de gör utan hennes förarbeten.”

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: TV 4

”Solsidan”–Ove styr ”Kontoret”

Premär för svenska versionen av ”The Office”. Henrik Dorsin om sin rollkaraktär Ove: ”En dålig ledare.” Första avsnittet på söndag.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.