Fordonsindustrin

GM lägger ned Saab Automobile

Publicerad 2009-12-18 18:24

Foto: Casper Hedberg

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

General Motors, GM, meddelade på fredagseftermiddagen att den planerade försäljningen av Saab Automobile AB inte kan genomföras. GM påbörjar nu en ordnad nedläggning av biltillverkaren.

Efter det att Koenigsegg Group AB blåst av en affär med GM i förra månaden, har den amerikanska ägaren fört diskussioner med Spyker Cars. GM:s vd Ed Whitacre berättade i tisdags att Spyker är den ende kvarvarande spekulanten. Om det inte blir affär med Spyker Cars finns inget annat alternativ för Saab Automobile än avveckling, var Ed Whitacres besked.

Då trodde han att en affär före tidsgränsen vid månadsskiftet december-januari var möjlig.

På fredagen framkom att affären inte kan genomföras eftersom GM inte ser ut att hinna klart med förberedelserna av affären, så kallad due diligence, före den 31 december, ett datum som satts upp av GM:s styrelse.

I ett pressmeddelande på GM:s hemsida skriver ordföranden för GM Europa, Nick Reilly, att det "trots stora ansträngningar av alla inblandade blivit tydligt att det som krävs för att slutföra dessa komplexa transaktioner inte kan verkställas inom rimlig tid".

Nick Reilly betonar att det inte handlar om en konkurs och räknar med att Saab ska kunna betala sina skulder till underleverantörer. Saab kommer även i fortsättningen att förse Saabägare runtom i världen med service och reservdelar.

"Vi kommer att i nära samarbete med Saab avveckla verksamheten på ett ordnat och ansvarsfullt sätt" skriver Nick Reilly.

Trollhättans kommunalråd Gert-Inge Andersson (S) säger till TT att ”kommunen kommer att klara den här krisen”.

– Vi är en teknik- och industrikommun, säger Andersson och uttrycker tro på att ny verksamhet växer fram i Trollhättan som på något sätt kommer att handla om teknik.

Gert-Inge Andersson blev, precis som så många andra, mycket överraskad av GM:s besked.

– Min första spontana känsla var en stor tomhet.

– Nu får vi se vad GM har i sin påse, säger han och poängterar att det viktiga nu är att ta hand om alla människor.

Under ett möte med näringsminister Maud Olofsson upplevde Andersson ett stöd från regeringen.

– Vi fick veta att vi ska få extra resurser, men vi måste också veta vad vi ska göra. Allting går inte att lösa bara med pengar, säger Trollhättans kommunalråd.

Jöran Hägglund, statssekreterare på näringsdepartementet, fick indikationerna redan i natt. ”Innan jag hann somna”, som han uttrycker det för TT.

– Det är en oerhörd besvikelse och jag hade hoppats på en bättre utgång. Nu gäller det för oss att ta den här helgen på oss och fundera på vad det innebär och arbeta utifrån det.

Han var överraskad över att GM tog nedläggningsvägen.

– GM, Spyker och Riksgälden liksom vi, jobbade intensivt med att hålla tidtabellen ända in i slutet, säger han.

Jöran Hägglund har inte uppfattat att GM har uttryckt någon kritik mot den svenska regeringens handläggning.

– Möjligen fanns det en viss osäkerhet kring EIB:s tidsplan rent formellt, säger han.

Nedläggningen av Saab kan innebära att 8.000 jobb i Västra Götaland försvinner, enligt en studie som Tillväxtverket gjort. Förutom de omkring 3.500 anställda vid Saab drabbas framför allt underleverantörer.

En källa med insyn i Saabaffären uppger att orsaken till att GM inte sålde Saab till Spyker var att det ansågs finnas alldeles för många osäkerheter och oklarheter kring den ryske delägaren Vladimir Antonov, skriver TT. Antonov äger genom sitt företag Convers Group omkring 30 procent av Spyker och anses hålla biltillverkaren under armarna med stödköp av bilar.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Göteborg ska rösta om trängselskatten

Folkomröstning under 2014. Efter en närmare fem timmar lång och intensiv debatt i kommunfullmäktige var den infekterade frågan avgjord. 56 8 tweets 48 rekommendationer

Ett nej kan ge skattehöjningar. Inrfastrukturprojekt måste finansieras. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Uppstickaren får sin omröstning. Theo Papaioannou kämpade i tre år. 3 2 tweets 1 rekommendationer

Foto: Ted S Warren/AP

Avgift för att låna spel av vännerna

Microsofts policy oklar. Ägare av den kommande spelkonsolen Xbox One kan få betala en avgift för att spela begagnade spel. Den kan även komma att gälla för personer som lånar spel av sina vänner. 20 0 tweets 20 rekommendationer

Ny Xbox presenterad. En ”allt i ett”-maskin för vardagsrummet. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: AP

EU backar om olivolja

EU gjuter olivolja på kritikvågorna och stoppar ett av unionens mest nedsablade förslag hittills. På torsdagen meddelade EU:s jordbrukskommissionär Dacian Ciolos att olivoljeregeln stoppas på grund av ”bristande stöd från allmänheten”. Läs mer. 37 3 tweets 34 rekommendationer

Mer från förstasidan

Pris till svenska filmen ”Pleasure” i Cannes

Det enda svenska tävlingsbidraget, kortfilmen ”Pleasure” av Ninja Thyberg, fick ett litet pris i Cannes. ”Overkligt men jätteroligt”.

Foto: Lina Alriksson Viltvårdaren Johan Källström.

Massdöd hotar älg

Kustlänen drabbas. Tidigare har det rapporterats om massdöd bland fåglar och fiskar. Nu är det älgarnas tur - antalet döda djur ökar dramatiskt. 30 0 tweets 30 rekommendationer

Viltvårdaren Johan Källström: Något är fel med älgens biologiska klocka. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Göteborg ska rösta om trängselskatten

Folkomröstning under 2014. Efter en närmare fem timmar lång och intensiv debatt i kommunfullmäktige var den infekterade frågan avgjord. 56 8 tweets 48 rekommendationer

Ett nej kan ge skattehöjningar. Inrfastrukturprojekt måste finansieras. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Uppstickaren får sin omröstning. Theo Papaioannou kämpade i tre år. 3 2 tweets 1 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.