Fordonsindustrin

GM-plan godkänd

Publicerad 2009-07-06 06:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En amerikanskt konkursdomare har godkänt GM:s rekonstruktionsplan att sälja sina tillgångar till ett nytt av regeringsuppbackat företag, uppger AFP. Saab ingår inte i planen.

"363-transaktionen är godkänd", skriver den federala domaren Robert E Gerber i sitt utslag och hänvisade till planen som betyder att regeringen tar cirka 61 procents kontroll av GM:s tillgångar efter att ha lånat biltillverkaren 50 miljarder dollar.

I och med närmare 100-sidiga domen kan försäljningen gå vidare trots flera aktörers försök att stoppa den. Enligt Gerber vore det enda andra alternativet en avvecklande likvidering av koncernen.

Det alternativet kallar han, enligt Wall Street Journal, "katastrofalt för GM:s kreditgivare, dess anställda, leverantörerna som är beroende av GM för sin egen överlevnad samt de samhällen inom vilka GM verkar".

Rekonstruktionsplanen innefattar GM:s "good assets" - Chevrolet, Cadillac, Buick med flera. Däremot ingår bland annat inte Saab, Hummer och Pontiac i planen, då de tillhör de olönsamma delarna av GM.

Försäljningens godkännande innebär att biltillverkaren kan undvika konkurs inom högst två månader. Utöver USA har också den kanadensiska regeringen bistått med hjälp till GM, för vilket de får ungefär 12 procent av bolaget.

17,5 procent går till fackföreningen United Auto Workers sjukförsäkringsfond och övriga 10 procent till olika borgenärer. Man har till fredag på sig att avsluta försäljnigen, men enligt New York Times kan det ske redan under måndagen eller tisdagen.

Domstolsförhandlingarna har pågått i fyra dagar under vilka 850 invändningar har lämnats, enligt Wall Street Journal. Framför allt är det kritiska obligationsägare och trafikolyckeoffer som protesterat mot försäljningen vars slutdatum alltså är satt av regeringen till den 10 juli.

En framträdande advokat för trafikolyckeoffer, Steve Jakubowski, har dock redan varnat för stämningar mot den påskyndade försäljningen då "nya" GM bland annat kommer att hållas retroaktivt fria från produktansvar.

Domare Robert E Gerber försvarade brådskan och beslutet med att skriva i domslutet att "konkursdomstolar har makten att godkänna försäljningar av tillgångar när det fortfarande finns värde att värna - för att förhindra att patienten dör på operationsbordet".

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.