Krisen i fordonsindustrin
GM-plan godkänd
Publicerat 2009-07-06 06:25
En amerikanskt konkursdomare har godkänt GM:s rekonstruktionsplan att sälja sina tillgångar till ett nytt av regeringsuppbackat företag, uppger AFP. Saab ingår inte i planen.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Krisen i fordonsindustrin
- Relaterad Webb-TV
-
”Saab måste snabbt hitta en tydligare profil”
2010-01-27 10:13
- Saab
- Saab börjar bygga bilar igen
- Fler får jobbet åter via Saab
- Saableverantör återtar varsel
- Antonov gäst hos Saab i Genève
- Metallbas tar över Trollhättan
- Saab får EU-pengar
- Varsel dras tillbaka efter Saab-affären
- Kronologi: Från GM till Spyker
- Saabs försäljning och ekonomi
- Saabavtalet är undertecknat
- Saabaffären kan dröja till i morgon
- Betalar inte i tid
- Saabaffären nära mållinjen
- Muller: Affären avslutas på tisdag
- Antonov höjer Saab-insatsen
- Antonovs bank bakom första delbetalningen i Saabaffären
- Senaste nytt
- BMW rullade bättre än snittprognoserna
- Fler nybilsregistreringar att vänta
- GM lägger ned Hummer
- ”Toyota kan ha växt för fort”
- Nya olyckor med Prius i Japan
- Toyotachefen ber om ursäkt
- Volvo PV
- Uppåt för Volvo och Ford i USA
- Ford tror på Volvoaffär i mars
- Volvo CE nyanställer i Arvika
- Volvoaffär väntas inte före Kinanyår
- Volvo-facken: Ja till Geely
- Volvofacken uttalar sig om Geely
- ”Försäljningen på väg tillbaka”
- Volvofack åker över till Geely
- Vill bygga 300 000 Volvobilar i Kina
- Geely värjer sig mot kopiering
"363-transaktionen är godkänd", skriver den federala domaren Robert E Gerber i sitt utslag och hänvisade till planen som betyder att regeringen tar cirka 61 procents kontroll av GM:s tillgångar efter att ha lånat biltillverkaren 50 miljarder dollar.
I och med närmare 100-sidiga domen kan försäljningen gå vidare trots flera aktörers försök att stoppa den. Enligt Gerber vore det enda andra alternativet en avvecklande likvidering av koncernen.
Det alternativet kallar han, enligt Wall Street Journal, "katastrofalt för GM:s kreditgivare, dess anställda, leverantörerna som är beroende av GM för sin egen överlevnad samt de samhällen inom vilka GM verkar".
Rekonstruktionsplanen innefattar GM:s "good assets" - Chevrolet, Cadillac, Buick med flera. Däremot ingår bland annat inte Saab, Hummer och Pontiac i planen, då de tillhör de olönsamma delarna av GM.
Försäljningens godkännande innebär att biltillverkaren kan undvika konkurs inom högst två månader. Utöver USA har också den kanadensiska regeringen bistått med hjälp till GM, för vilket de får ungefär 12 procent av bolaget.
17,5 procent går till fackföreningen United Auto Workers sjukförsäkringsfond och övriga 10 procent till olika borgenärer. Man har till fredag på sig att avsluta försäljnigen, men enligt New York Times kan det ske redan under måndagen eller tisdagen.
Domstolsförhandlingarna har pågått i fyra dagar under vilka 850 invändningar har lämnats, enligt Wall Street Journal. Framför allt är det kritiska obligationsägare och trafikolyckeoffer som protesterat mot försäljningen vars slutdatum alltså är satt av regeringen till den 10 juli.
En framträdande advokat för trafikolyckeoffer, Steve Jakubowski, har dock redan varnat för stämningar mot den påskyndade försäljningen då "nya" GM bland annat kommer att hållas retroaktivt fria från produktansvar.
Domare Robert E Gerber försvarade brådskan och beslutet med att skriva i domslutet att "konkursdomstolar har makten att godkänna försäljningar av tillgångar när det fortfarande finns värde att värna - för att förhindra att patienten dör på operationsbordet".
Läs mer: Uppåt för Volvo och Ford i USA
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
NordicEvent - Totalarrangör för konferens
Vi arbetar med evenemang som kick off, jubileum, kongress, konferens och mässevenemang. För stora och...
-
Konferenser vid havet
Blidösundsbolaget ger dig underbar skärgård från morgon till kväll.
-
Företagsevent Stockholm
Olles Krog i Kista - Lunchmeny samt maten till ditt bröllop eller fest!





















