Google köper IT-företag i Luleå

Publicerad 2007-04-20 15:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Luleå. Google köper IT-företaget Marratech i Luleå för drygt 100 miljoner kronor.

Det är andra gången i år som en avknoppning från Luleå tekniska universitet leder till en mångmiljonaffär.

I januari såldes Nordnav, som utvecklat ett GPS-system för mobiltelefoner, för 525 miljoner kronor till brittiska CSR, Cambridge Silicon Radio.

Det system som Google nu får tillgång till genom köpet av Marratech handlar om att låta människor träffas på distans med hjälp av internet.

- Man kan använda ljud, bild, chatt, dela dokument och vara många deltagare samtidigt. Som mest hittills har det handlat om 500 personer, säger Peter Parnes, en av Marratechs grundare, till TT.

Affären med Google blev klar i torsdags. Den innebär att den amerikanska sökmotorjätten köper rättigheterna till Marratechs patent och teknik, och tar över ett tiotal anställda i Luleå.

- Det känns jättebra och innebär en underbar öppning för oss. Vi kunde inte ha drömt om att få en bättre partner, säger Peter Parnes.

- Nu får vi chansen att realisera våra tankar på hur tekniken ska utvecklas, göra den ännu mera användarvänlig och tillgänglig, säger han.

Marratech grundades 1998 och har vuxit fram i nära samarbete med universitetet i Luleå.

Företagets huvudägare har varit det norrländska riskkapitalbolaget Emano och Sjätte AP-fonden.

Marratech kommer att finnas kvar som företagsnamn med några anställda i Stockholm. Deras uppgift blir att stödja de kunder som köpt tjänster av Marratech.

Nordnav grundades 2002 av två studenter vid Luleå tekniska universitet tillsammans med en gästprofessor från USA.

De skapade programvara för satellitnavigering, som kunde ersätta det chip som tidigare användes. Programvaran gav bättre prestanda och lägre pris än tidigare.

När CSR tog över företaget följde samtliga 27 anställda med i affären.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.