Grekers tålamod på bristningsgränsen

Publicerad 2011-09-26 17:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Medan grekiska regeringen slår knut på sig själv för att vinna omvärldens förtroende, håller den på att förlora sitt folks tålamod. ”Vi saknar desperat ett ljus i tunneln”, säger Thanos Dokos, chef vid tankesmedjan Eliamep till NTB.

I söndags tog polis till tårgas för att stävja protester utanför parlamentet, på måndagen strejkade transportarbetare och fackföreningarna planerar en 24-timmarsstrejk för över två miljoner arbetare.

Det är de nästan dagliga beskeden om nedskärningar och skatter som förargar grekerna. Många är beredda och inställda på svårare tider, men anser att regeringens åtgärder slår fel.

Tiotusentals jobb ska bort i offentlig sektor, lönerna sänks, pensionerna dras ner och flera nya skatter har redan införts.

Varje dag förlorar omkring tusen personer jobbet, enligt tidningen Kathimerini.

– De får oss inte ur krisen med de här åtgärderna. Vi kommer att gå bankrutt, säger Michalis Smirniotis, som arbetar inom privata sektorn, till Reuters.

– De sänkte min lön när de borde beskatta de rika.

En vanlig åsikt är att regeringen borde förbättra skatteindrivningen och motverka svartarbete i stället för att lägga nya avgifter på dem som redan arbetar hårdast, skriver NTB. Andra påpekar att det saknas satsningar för att öka tillväxten.

Den senaste åtgärden, en fastighetsskatt, innebär två miljarder euro till statskassan — och att en familj med en trea i Aten får betala omkring 500 euro mer i skatt.

Det kan bli droppen för den redan hårt pressade medelklassen. Fler demonstrationer är planerade till tisdagen, då parlamentet ska rösta om skatten.

– Det är som en diktatur. De som inte har råd med skatten får elen avstängd, säger George Katsoulis till Reuters.

Samtidigt ökar oron för att unga, välutbildade greker utan arbete eller framtidstro kommer att lämna landet. Arbetslösheten har ökat från sex till över 16 procent på bara ett år, enligt Athens News.

Ansökningarna om arbetsvisum i USA har ökat från 48 000 vid den här tiden på året 2010 till 53 000 i år. Även ansökningarna till Australien har gått upp och landet kommer att för första gången hittills att hålla en jobbmässa i Aten, skriver tidningen.

Men viljan att rädda landet finns kvar — än så länge.

– Vi stannar i Grekland och kämpar, säger 30-åriga Themis, en av de som demonstrerar på Syntagmatorget, till NTB.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Brev, blommor och ljus har lagts vid mordplatsen.

Säger att han valde offer slumpmässigt

18-åring har erkänt morden i Finland. Två personer dödades och sju skadades allvarligt när den kamouflerade mannen sköt från ett tak i Hyvinge. 52 15 tweets 37 rekommendationer

Svenska omkom i dykolycka

På Malta. En svensk kvinna i 40-årsåldern omkom på fredagen i en olycka i samband med dykning. UD har informerats om olycksfallet.

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 50 14 tweets 36 rekommendationer

Foto: Scanpix "Colle" Thorwaldsson tar över från Wanja Lundby-Wedin.

Nya LO –basen vill tillbaka till 80-talet

”Folk kommer att tycka att jag är gammaldags”. Thorwaldsson vill slåss för ”gammaldags” arbetsmarknadspolitik, berättar han i intervju med DN.se. 53 8 tweets 45 rekommendationer

Thorwaldsson LO:s nye ordförande. Valdes på LO:s kongress.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan