Greklands kris

Grekland kan tvingas ta dyra korta växellån

Publicerad 2011-09-28 09:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Grekland kan få vänta till slutet av oktober eller till och med november på nästa utbetalning av nödlån på 8 miljarder euro, som kommer ur det första stödpaketet till landet, rapporterar tidningen Financial Times.

Anledningen är att flera stora euroländer vill se fler beslut om nedskärningar i Greklands parlament innan utbetalningen görs.

Nödlånet skulle ha betalats ut i september, men har skjutits upp då inspektörer från EU, ECB och IMF — den så kallade trojkan — konstaterat att Grekland inte ser ut att klara de mål som satts upp för landets budgetunderskott.

Greklands regering har tidigare uppgett att statens kassa räcker till pensioner och löner till omkring den 10 oktober. Om nya nödlån dröjer längre än så kan det tvinga fram en mycket kostsam upplåning för Grekland med hjälp av korta statsskuldväxlar på den privata kapitalmarknaden.

Räntan på en tremånaders växel från Grekland på andrahandsmarknaden ligger just nu på 10,63 procent. Svenska statspapper med samma löptid ligger på 1,55 procent. Räntegapet utgör den premie marknaden kräver då man befarar att Grekland ställer in betalningarna.

Över 90 procent av berörda banker och försäkringsbolag har förklarat sig intresserade av att gå med på att byta ut och sälja tillbaka grekiska obligationer i linje med det förslag som togs fram på EU-toppmötet den 21 juli, rapporterar den grekiska tidningen Naftemporiki med hänvisning till en källa på Greklands finansdepartement.

Syftet med programmet är att få bort 37 miljarder euro av Greklands skuldberg, vilket motsvarar 21 procent av bankernas lån till Grekland med löptid fram till 2020. Detta privata initiativ ingår som en del i ett ännu ej godkänt andra stödpaket till Grekland, där det även ska ingå nödlån på 109 miljarder euro och grekiska privatiseringar för 50 miljarder euro.

Tidigare har 75–85 procent av bankerna uppgetts vilja delta.

Inspektörer från EU, ECB och IMF, den så kallade trojkan, väntas vara tillbaka i Aten för att granska den grekiska krispolitiken på torsdagen, enligt en talesman för EU-kommissionen.

Han tillade att euroländernas finansministrar planerat in ett extra krismöte i oktober för att diskutera de grekiska statsfinanserna och förutsättningarna för mer nödlån till Grekland.

– Jag kan bekräfta att Eurogruppen kommer att ha ett extra möte så snart som möjligt, i oktober, sade han.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Brev, blommor och ljus har lagts vid mordplatsen.

Säger att han valde offer slumpmässigt

18-åring har erkänt morden i Finland. Två personer dödades och sju skadades allvarligt när den kamouflerade mannen sköt från ett tak i Hyvinge. 52 15 tweets 37 rekommendationer

Svenska omkom i dykolycka

På Malta. En svensk kvinna i 40-årsåldern omkom på fredagen i en olycka i samband med dykning. UD har informerats om olycksfallet.

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 52 15 tweets 37 rekommendationer

Foto: Scanpix "Colle" Thorwaldsson tar över från Wanja Lundby-Wedin.

Nya LO –basen vill tillbaka till 80-talet

”Folk kommer att tycka att jag är gammaldags”. Thorwaldsson vill slåss för ”gammaldags” arbetsmarknadspolitik, berättar han i intervju med DN.se. 59 8 tweets 51 rekommendationer

Thorwaldsson LO:s nye ordförande. Valdes på LO:s kongress.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan