Kammaråklagare Bengt Svensson har nu väckt åtal mot det skandalomsusade Habo Finans vd och styrelse.
Åtalet gäller grovt bedrägeri för vd:n och grova bokföringsbrott för styrelsen.
Bolaget försattes för två år sedan i konkurs. Runt 800 sparare har sammanlagt satsat 100 miljoner kronor i bolaget.
Affärsidén var att locka sparare att satsa pengar i en aktiefond, som främst spekulerade i Ericssonaktien.
När några investerare ville ha ut sina pengar 2006 avslöjades att det saknades pengar i bolaget.
Spararna lockades att sätta in pengar i aktiefonden Diamanten. I Diamanten lockades spararna med att pengarna skulle användas till korta affärer i Ericssonaktien och att det handlade om säkra affärer.
Men alla avtal och handlingar som gällt Diamanten har skrivits i Habo Finans namn och kräver därför tillstånd av Finansinspektionen. Det hade inte Habo Finans.
”Pengarna har till stor del använts till annat än köp av Ericssonaktier”, skriver kammaråklagare Bengt Svensson i stämningsansökan till Jönköpings tingsrätt.
”Omkring 36 miljoner kronor har gått till köp av sådant som aktier i onoterade bolag som då inte visat någon lönsamhet samt till fritidsbostäder och aktieköp till vd:n, dennes familj och bekanta”.
De vinster som redovisats i Diamanten har varit påhittade. För att få pengar till vinstutbetalningar har vd:n därför tagit ut de senast insatt pengarna och därför kan man säga att Diamanten har fungerat som ett pyramidspel.
Dessutom har inte spararnas pengar bokförts. Kammaråklagaren åtalar vd:n för grovt bedrägeri och grovt bokföringsbrott. Förutom vd:n åtalas de övriga fem styrelseledamöterna för grovt bokföringsbrott.
Brotten avslöjades i slutet av 2006 när några sparare försökte få ut kontoutdrag på sina insatta pengar.