Hennes & Mauritz (2)

H & M:s skatt i Bangladesh: 585 kr

Foto: Pontus Lundahl / Scanpix Hennes & Mauritz vd Karl-Johan Persson höll i höstas (2009) pressträff med anledningen av att klädföretaget släppte sin delårsrapport.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vinstmaskinen H & M betalade endast 585 kronor för 2008 i bolagsskatt i Bangladesh. Trots att landet är ett av klädföretagets största inköpsländer. Ylva Jonsson Strömberg, generalsekreterare i hjälporganisationen Action Aid Sverige, är kritisk till H & M och de globala företagens skatteflykt, och kräver att svenska politiker agerar.

H & M är ett av de svenska börsbolagens vinstrikaste företag någonsin. 2009 gjorde H & M en vinst före skatt på drygt 22 miljarder kronor. Huvudägaren, familjen Persson, delade i våras ut nästan fem miljarder kronor till sig själv.

Men mycket lite av dessa vinster hamnar i de länder där H & M:s kläder produceras. För de 585 skattekronor som H & M:s avancerade skatteplanering ledde till i ett av världens fattigaste länder kan man i Stockholm i en H & M-butik till exempel köpa en kjol och en väst.

– Varje år dör 11.000 i barnsäng i Bangladesh och fattiga kvinnor hålls kvar i fattigdom. Jag tror inte att kunder och aktieägare vill bidra till detta, säger Ylva Jonsson Strömberg på Action Aid, som har granskat H & M.

Modejätten har nyligen lagt om sin internationella bolagsstruktur, vilket har minskat skatten betydligt.

Till exempel ägs klädjättens inköpskontor av ett momsbefriat bolag i Hongkong, där bolagsskatten enbart är 16,5 procent.

Det bolaget ägs i sin tur av ett H & M-bolag i lågskattelandet Holland.

H & M har sett till att det inte uppstår några vinster för verksamheten i Bangladesh, där bolagsskatten är 27,5 procent. Utifrån organisationen OECD:s riktlinjer skulle H & M egentligen betala upp till flera hundra miljoner kronor i skatt i Bangladesh, enligt Action Aids beräkningar. H & M avfärdar dock kritiken.

- Det handlar inte om skatteplanering från vår sida. Vi följer OECD:s riktlinjer om hur man ska skatta, säger presschefen Jenni Tapper-Hoel.

Granskar man hela produktionskedjan är Bangladeshs skatteintäkter mycket små i förhållande till de vinster klädbolagen gör. En t-shirt kostar bara ett par kronor att köpa in, bolagens underleverantörer finns ofta i skattefria zoner, textilarbetarna har så låga löner att de inte behöver betala inkomstskatt och varor som produceras för export är befriade från moms.

Hela Bangladeshs statsbudget var 2009 117 miljarder kronor. Det är mindre än vad H & M omsatte samma år.

Ylva Jonsson Strömberg anser att frågan om de globala företagens skatteflykt måste diskuteras på politisk nivå.

– Ministrarna Gunilla Carlsson, Fredrik Reinfeldt och Anders Borg måste lyfta frågan, säger hon.

Läs mer: Löneprotest i bangladeshiska klädfabriker

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Max Gyselinck / AFP

Brandbomber mot polisen

DN:s Marianne Björklund i Aten: Det blev en del bråk i samband med demonstrationen där omkring 10.000 hade samlats kring Syntagmatorget.

Regeringen godtar krispaket. Omröstning på söndag.

Kö till grekiska soppkök. Befolkningen är redan hårt pressad.

Grekland får vänta. På nya livsnödvändiga lån.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Marco Trovati / AP

Hansdotters andra pallplats i karriären

Svenska Frida Hansdotter tog en överraskande pallplats i världscuptävlingen i slalom i Andorra på lördagen. Marlies Schild vann. Tvåa i Andorra.

Foto: Scanpix, Privat

”Enda som gäller är att de ska släppas”

Carl Bildt om fängslade Johan Persson och Martin Schibbye. ”Den enda signalen som vi tycker är intressant är att de släpps.”

Etiopien öppnar för benådning Experten: En väldigt positiv signal.

Foto: Tim Hales / AP

Just nu: Rooney ger United ledningen

Minut för minut. Manchester United tar emot Liverpool i Premier league. DN.se rapporter minut för minut från stormötet.

Foto: Scanpix Ulrik Munther, Sonja Aldén, Thomas Di Leva och Timoteij tävlar i Göteborg.

Artisterna som går vidare i kväll

Dagens Nyheter tippar kvällens vinnare. Kolla in betygen på artisterna inför deltävlingen i Göteborg. Melodifestivalen 2012.

Nykomlingarna ser fram emot tävlingen. Mimi Oh: ”Otroligt stort att slängas in i det här”.

DN:s Hanna Fahl: Twitter gör tv till ett sällskapsmedium i realtid.

Anställda på The Sun gripna

Tillslag mot tabloid i Storbritannien. Anklagelser om att journalister ska ha betalat poliser mutor och i utbyte fått viss information.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.