Det skandalomsusade finansbolaget Habo Finans försattes i konkurs av Jönköpings tingsrätt på torsdagen.
En konkursansökan lämnades in av företagets likvidator Ulf Andersén, rapporterar TV 4 Nyheterna Jönköping.
Habo Finans affärsidé var att locka sparare att satsa pengar i en aktiefond som främst spekulerade i Ericssonaktien. När några investerare ville ha ut sina pengar 2006 avslöjades att det saknades pengar i bolaget, minst 50 miljoner kronor.
"Vid genomgång av bolagets ekonomiska ställning har framkommit att enskilda privatpersoner till bolaget inbetalt cirka 100 miljoner kronor", skriver bolagets likvidator Ulf Andersén i konkursansökan.
Konkursen blev oundviklig sedan flera av bolagets 800 sparare för några veckor sedan motsatte sig en ackordsuppgörelse.
Ulf Andersén berättade nyligen att Habo Finans har 30 miljoner kronor i likvida medel och onoterade aktier till ett värde av 10-20 miljoner kronor.