"Det pris vi fått är väldigt bra", säger socialminister Göran Hägglund (KD) i en kommentar till försäljningen av apoteken.
Han uppger att priset på 5,9 miljarder kronor ligger högt i det intervall över möjliga utfall av försäljningen som tagits fram innan affären blev klar. Hägglund vill inte uppge hur intervallet såg ut, men säger:
- Priset ligger i alla fall ett par miljarder över det golv som sattes som lägsta möjliga utfall.
Att statskassan får in 5,9 miljarder kronor är visserligen glädjande, uppger Hägglund. Men han betonar att syftet med privatiseringen är att öka tillgängligheten.
Hägglund pekar på effekterna av privatiseringen i Norge.
- I Norge ökade antalet apotek med 60 procent och 15 kommuner som tidigare var utan har nu fått apotek, säger Hägglund.
Socialministern är nöjd med de nya ägarna till de sålda apoteken.
- Analyser visar att det är företag med finansiell styrka och med ledningar som skapar goda förutsättningar för apoteken, säger han.
Finns det ingen risk att apotek läggs ned i fall de inte anses tillräckligt lönsamma?
- Inte under den tid som är överblickbar. Ägarna har åtagit sig att driva apoteken i tre års tid, sedan finns det tillfälle att prata om detta igen, säger Hägglund.
Socialdemokraternas taleskvinna i vårdfrågor, Ylva Johansson, tycker att priset är misstänksamt lågt, eftersom apotek med en omsättning på 16 miljarder kronor säljs för mindre än 37 procent av omsättningen. Hon anklagar regeringen för att gynna riskkapitalister och befarar att de nya ägarna lockas av att göra ett klipp.
- Jag noterar att inga av de stora läkemedelskedjorna finns med utan att det huvudsakligen handlar om riskkapitalbolag bland köparna. De är ofta kortsiktiga ägare som vill se snabba vinster och som sedan lämnar ägandet. Apotekservice i glesbygd är bara garanterad i tre år, sedan är det fritt fram att lägga ned de apotek som inte bedöms som tillräckligt lönsamma, säger Johansson.
Hon hävdar också att skattebetalarnas kostnader kommer att öka, eftersom staten tagit på sig att betala tio kronor extra per förpackning när det gäller generiska läkemedel.
Socialdemokraterna, som är mot privatiseringen, planerar att ändra spelreglerna för de privata apoteken om de vinner nästa val. Framförallt handlar det om att ändra prismodellen, så att vissa läkemedel inte blir dyrare, uppger Johansson.