Sänkt sjukpenning

Hälften förlorade på nya sjukregler

Uppdaterad 2010-03-18 14:53. Publicerad 2010-03-18 11:49

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Varannan långtidssjukskriven som slussats över till arbetsförmedlingen har fått sänkt ersättning.

Det visar siffror från Försäkringskassan.

Vid årsskiftet gick drygt 12 000 personer över från sjukkassan till arbetsförmedlingen, enligt de nya reglerna som regeringen beslutat om.

Av dessa 12 000 fick 49 procent fick sänkt ersättning med minst 100 kronor i månaden. 35 procent fick samtidigt höjd ersättning med minst 100 kronor.

Resten fick en förändring som var mindre än 100 kronor i månaden.

Enligt Försäkringskassan har de som fått sänkt ersättning förmodligen slagit i taket i a-kassan eller uppfyller inte villkoren i arbetslöshetsförsäkringen för att få inkomstrelaterad ersättning.

Majoriteten av dem som fått minskad ersättning har fått en sänkning med 1 000 kronor eller mer. 16 procent har fått 5 000—10 000 kronor mindre i månaden och 23 procent 1 000—5 000 kronor mindre.

Majoriteten som fått en ökning har fått mindre än 1 000 kronor per månad. 20 procent har fått 500— 1 000 kronor mer, 5 procent 1 000—5 000 och 3 procent 5 000—10 000.

2 500 personer har ännu inte fått sitt definitiva besked om ersättningsnivå och har därför fått lägsta dagersättning.

När de nya reglerna klubbades sade arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin att majoriteten skulle få höjd ersättning.

Han hänvisade till beräkningar som hade gjorts på arbetsmarknadsdepartementet.

- För de allra flesta innebär det att man får lite mer ersättning än man får i dag, sade Littorin vid ett pressmöte.

För 2 500 av de 12 000 personerna är det inte klart vad de får för slutgiltig ersättning. De får för tillfället den lägsta dagersättningen utbetald.

Siffrorna från Försäkringskassan är alltså fortfarande preliminära.

- Det är en rimlig gissning att många av de 2 500 kommer att få mer pengar än de får just nu, men det är svårt att säga om de får mer eller mindre pengar än de fick från sjukförsäkringen, säger Andreas Månsson Vogel, analytiker vid Försäkringskassan, till TT.

Först när dessa personer börjar få den ersättning de har rätt till går det alltså att säga definitivt hur det ser ut med ersättningsnivåerna.

Men de 2 500 är ändå inräknade i materialet.

 - Ersättningarna sjunker hur man än vänder och vrider på det.

- Grundproblemet är att regeringen har infört en stupstock i sjukförsäkringen där människor försäkras ut, trots att de inte är friska, säger Veronica Palm (S), vice ordförande i riksdagens socialförsäkringsutskott.

- Frågan man bör ställa sig är: Blir de friskare av att de blir utförsäkrade? Jag tror inte det, säger hon.

Det som behövs för att människor ska kunna komma tillbaka är stöd och rehabilitering, anser Veronica Palm.

- Det här fattiggörandet leder inte till det. Den här politiken leder till att sjuka människor blir utförsäkrade och fattigare, säger Veronica Palm.

Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin tar fasta på att en majoritet får plus minus 100 kronor eller mer, vilket gör att siffrorna ligger i linje med de beräkningar som regeringen gjorde.

- Dessutom har var tionde ännu inte fått besked från sin a-kassa, påpekar han.

Han tycker därför att hans besked i december om att de allra flesta kommer att få mer håller.

- Då fanns en mycket stor oro att man inte skulle få någon ersättning alls och det var viktigt för oss att ge ett besked, säger han.

Om att en ganska stor grupp får sänkt månadslön på mellan 1 000 och 10 000 kronor säger han:

- Jag förstår att de blir väldigt bekymrade. Men de som är arbetslösa har redan den ersättningen. Arbetslösa måste behandlas lika, oavsett om de kommer från långtidssjukskrivning eller är inskrivna hos Arbetsförmedlingen. Det ställer högre krav på Arbetsförmedlingen så att de i stället får en lön att leva på, för det är alltid bättre, säger han.

Han anser inte att det finns någon anledning att ändra reglerna.

- Nej vi kan inte behandla arbetslösa olika. Nu är det upp till Arbetsförmedlingen att lägga manken till, säger han.

Om att tillfälligt förtidspensionerad får en lägre garantiersättning i a-kassan säger han:

- Denna förtidspension har alltid varit tillfällig och de skulle ha lämnat den i vilket fall som helst.

Littorin konstaterar också att siffrorna är preliminära och delvis svårtolkade.

- Det är extremt krångliga system. Jag bara längtar till den dagen när vi kan samordna dem bättre, säger han.

Den uppgiften ska ligga på den parlamentariska utredningen om socialförsäkringarna, som ännu inte tillsatts och som dragits i långbänk.

Littorin upprepar som så många gånger förr att den kommer att tillsättas utan att ange någon tidpunkt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Brev, blommor och ljus har lagts vid mordplatsen.

Säger att han valde offer slumpmässigt

18-åring har erkänt morden i Finland. Två personer dödades och sju skadades allvarligt när den kamouflerade mannen sköt från ett tak i Hyvinge. 52 15 tweets 37 rekommendationer

En drunknade vid Sätrabadet

Ytterligare en person till sjukhus. Vittnen uppger för Aftonbladet.se att personerna trillade i vattnet efter att två båtar hade krockat.

Foto: Scanpix

Snart är de svenska jordgubbarna här

Säsongen drar igång ordentligt. Gubbarna har repat sig efter de frostkalla nätterna i april och nu spås det blir gott om röda godsaker till midsommar.

Foto: Christian Lutz / AP

Schumacher snabb i kvalet

Monaco Grand Prix. Veteranen Michael Schumacher var snabbast i kvalet, men ett straff tvingar honom att starta i femte led.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan