Ekonomin 2009

Handel via nätet på 20 miljarder

Publicerad 2009-02-13 09:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

E-handelns försäljning uppgick under 2008 till 20,4 miljarder kronor 2008. Det är en ökning med 15 procent jämfört med året före.

Det innebär att e-handeln stod för 3,9 procent av detaljhandelns försäljning, enligt siffror från Posten och Handelns Utredningsinstitut (HUI).

Tillväxttakten var betydligt lägre under fjärde kvartalet men ökade ändå med 8,1 procent jämfört med motsvarande kvartal 2007.

"Med tanke på den kraftiga nedgång som den internationella och svenska ekonomin bevittnat under denna period är e-handelns försäljningsökning på 8 procent mycket stark", skriver Posten och HUI.

Utsikterna för 2009 ser något dystrare ut, enligt Posten och HUI. Företagens optimism är lägre än tidigare medan en lika stor andel konsumenter som tidigare anger att de kommer att handla varor över nätet det närmaste halvåret.

Undersökningen bygger på ett urval av cirka 1.500 företag med försäljning över internet samt en konsumentundersökning via internet med 1.000 svarande.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar EU-kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Beslut om Odells framtid skjuts upp

”Diskussionen har inletts.” Kristdemokraternas riksdagsgrupp sköt på tisdagens upp beslutet om Mats Odells framtid som gruppledare.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.