Veronica Linde, som bor i Stockholm med fyra matglada barn, funderar innan hon kommer på vad som trots allt hamnar i sophinken.
- Överbliven pasta hör till det som jag kastar eftersom det är svårt att beräkna hur mycket som går åt. Och pasta ska serveras nykokt, säger Veronica Linde.
Trots att hon tycker att hon ständigt köper frukt är den nästan alltid slut. Grönsaker slängs inte heller.
- Jo förresten, tillägger hon. Jag slänger faktiskt vissen dill ibland. Till fiskgratängen behövs dill och knipporna är oftast för stora.
Veronica Linde säger att hon handlar mat "hela tiden" och storhandlar stapelvaror en gång i månaden. Men hon kan inte köpa jättestora förpackningar eller många paket åt gången.
- Det ryms inte i vår kyl och frys. När jag handlar måste jag hela tiden tänka: Finns det plats för det här?
Barnen i familjen Linde slänger sällan mat hemma.
- Är det något som inte går att äta som skinksås eller broccoli, då måste jag slänga maten, säger Roberta, 13 år.
I skolan, berättar Roberta, där slänger alla mat.
- Jag gör det också när jag tagit för mycket och inte orkar äta upp och ibland för att det inte smakar så gott.
Maten i skolan är verkligen oätlig, tycker Philippa, som är 14 år. Oftast tar Philippa och hennes kompisar en macka i bespisningen och går sedan därifrån.
- Man får verkligen en bantningskur i skolan, säger Philippa.
När hon slänger maten i skolan tänker hon inte så mycket på alla dem som inte har mat för dagen. Men det är ett rent slöseri att det slängs så mycket mat i skolan.
- I Afrika har dom jättemycket mat, frukt och diamanter. Men det åker till andra länder. Dom får ingenting själva så dom svälter ihjäl, säger Cornelia, 8 år.
Cornelia berättar att maten i hennes skola är jättegod. Det bästa hon vet är köttbullar och makaroner.
- Ibland tar jag bara lite och slänger det gör jag bara när det inte var gott.
Cornelia tycker att det är dumt att slänga mat. Här hemma lägger mamma Veronica det som blir över i små burkar i frysen.
- Då kan man ta en överbliven matburk om det är något man inte tycker om till middag - till exempel ärtsoppa.
William, 11 år, föreslår att man ska ge all överbliven mat till uteliggare.
- Då menar jag inte bara överbliven utan också oanvänd mat.