Finanskrisen

Henry Paulson tvingas städa framför egen dörr

Publicerad 2008-09-29 21:12

Henry Paulson.

AP Photo/Susan Walsh Henry Paulson.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Henry "Hank" Paulson är USA:s finansminister och den som ska leda uppstädningen efter den värsta kraschen som finanssektorn gått igenom på många decennier. Men Paulson var också en av de Wall Street-bankirer som bäddade för krisen - och som fick skyhög lön för det.

I maj 2006 lyckades president Bush, efter att ha tjatat i veckor, förmå Henry Paulson att lämna jobbet som chef för investmentbanken Goldman Sachs och ta jobbet som finansminister.

På sätt och vis var han tillbaka där han började. Som 24-årig nybakad ekonom fick han jobb i dåvarande presidenten Richard Nixons administration. En av hans chefer var John Erlichman som fick 18 månaders fängelse för sin inblandning i Watergateskandalen.

Men då hade Henry Paulson redan lämnat Vita huset och gått till Goldman Sachs där han skulle stanna i tre decennier.

När Paulson till sist lämnade banken var det med flaggan i topp. Under första kvartalet 2006 hade banken gjort en vinst på otroliga 2,6 miljarder dollar - på intäkter på 10 miljarder.

Före 1990-talets mitt var investmentbanker i huvudsak mäklare av stora affärer. Men med sjunkande räntor satsade investmentbankerna i ökad utsträckning pengar de själva lånat i affärer de hjälpte till att genomföra.

Och det var just Goldman Sachs under Henry Paulson som ledde skuldsättningen. När Paulson blev högste chef 1998 hade banken långfristiga skulder på 20 miljarder dollar. Åtta år senare var den siffran uppe i 100 miljarder dollar. Inte för inte kallades Paulson för Mr Risk.

Stora skulder, i förhållande till eget kapital, ger vad ekonomerna kallar för en hävstångseffekt. Avkastningen i förhållande till det egna kapitalet ökar enormt.

Det gick bra. Vinsterna hos de stora investmentbankerna steg med över 60 procent mellan hösten 2001 och Paulsons avgång från Goldman Sachs försommaren 2006. Men då var också festen på upphällningen. Tillgång på billiga pengar ströps när räntorna började stiga - och därmed kostnaderna för skulderna.

Två år senare har tre av de fem stora investmentbankerna försvunnit, och de två övriga, däribland Goldman Sachs, har ansökt om att omvandlas från investmentbanker till vanliga affärsbanker.

För Henry Paulson har dock åren av risktagande varit lönsamma. Enbart 2005, det sista hela året som han var chef för Goldman Sachs, tjänade han 37 miljoner dollar - runt 240 miljoner kronor. I olika amerikanska medier uppskattas hans personliga förmögenhet till 700 miljoner dollar - cirka 4,5
miljarder kronor.

Nu har Henry Paulson tvingats gå med på att sätta ett tak på sina forna kollegors löner om de ska få någon hjälp av skattebetalarna. Och den atmosfär av risktagande - och enorma ersättningar - som han var med om att skapa är som bortblåst.

För den här gången.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix Gott om män i styrelserummen.

Ont om kvinnor i styrelserna

”Måste ske en förändring för näringslivets skull.” Fyra av tio börsbolag saknar helt kvinnor i sina ledningsgrupper. Förändringen går mycket långsamt.

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.