Den svenska äggindustrin omsätter miljarder – och trycket är cirka 25 procent större kring påsk.
Under äggindustrins högsäsonger jul, nyår och påsk ökar försäljningen med cirka 25 procent.
– Det händer att julen går om påsken. Det beror på att påsken firas under färre dagar, egentligen bara långfredagen och påskafton, säger Stjärnäggs vd Håkan Burlin.
Stjärnägg omsatte 565 miljoner kronor under fjolåret.
– Men det är ingen högmarginalindustri på något sätt, vi är ganska pressade i branschen, säger Håkan Burlin.
2009 såldes ägg för 2,5 miljarder kronor. Den siffran står för försäljning till konsument, men en stor del – 25 procent – säljs till restauranger och livsmedelsföretag som använder ägg i sin tillverkning.
Ett ägg innehåller vitaminer som A, D, B2, B12 och folat och en hel del andra nyttigheter som protein och selen.
Vitan innehåller det mesta av äggets vitamin B2. Selen, magnesium, kalium och niacin finns både i vitan och i gulan. Ett ägg innehåller cirka sju gram protein.
Vid allergi mot ägg reagerar man vanligen på äggvitans proteiner. Även proteiner i gulan kan ge allergisk reaktion. Äggallergiker måste också tänka på att ägg kan finnas i bland annat köttbullar, hamburgare, bröd, kakor och pasta.
I allmänhet kan de flesta äta ett ägg om dagen utan att kolesterolvärdena påverkas negativt. För personer med höga kolesterolvärden är det viktigare att äta mindre mättat fett än att minska äggkonsumtionen.