HQ inleder jakt på 2,5 miljarder

Publicerad 2011-05-24 18:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mats Qvibergs falang fick igenom sitt förslag till ny HQ-styrelse på en stökig stämma på tisdagen. Däremot lyckades de inte avvärja ett stämmobeslut om att föra talan med skadeståndsanspråk på 2,5 miljarder kronor.

– Det ligger i korten att man kommer att begära skadestånd från Mats Qviberg. Men det får man leva med, sade sonen Johan Qviberg till TT efter stämman.

Han har fört familjens talan i frågarna sedan slutet av april.

Han passade samtidigt på att beklaga de turer som föregick HQ Banks kollaps i fjol, som i sin tur omvandlat HQ AB till ett i princip tomt bolag fyllt av utredningar, advokater och skarpa motsättningar mellan skinnade ägare.

Över 3 miljarder kronor har gått upp i rök i börsvärde sedan HQ Banks banktillstånd drogs in i fjol och de skador som åsamkats ägarna har i en utredning beställd av HQ:s styrelse beräknats till 2,5 miljarder kronor.

Han anser att familjen Qviberg, genom att gå med på en ändring i bolagsordningen som öppnar för att aktiekapitalet minskas, gett den nya styrelsen fria tyglar att hantera frågan om skadeståndskrav.

Den andra falangens främsta företrädare, advokat Christer Sandberg, tar bakslaget när det gäller styrelsens sammansättning med ro.

Bakgrunden är passiva fonder, som oftast inte tar ställning i frågor om just ansvarsfrihet och styrelsers sammansättning.

– Det är trist. Jag tycker alla ägare borde engagera sig, säger Sandberg.

Sandberg räknar med att en stämningsansökan med skadeståndsanspråken mot Mats Qviberg, de två tidigare vd:arna Stefan Dahlbo och Mikael König, revisorerna och en grupp styrelseledamöter ska vara inlämnad före utgången av juni.

Men därifrån är vägen lång till mållinjen. Processen kan ta 3–5 år tror han, om man räknar in alla tänkbara överklaganden till högre instanser.

Enligt Sandberg handlar det i grunden om ett solidariskt ansvar där den av de utpekade som har pengar ska betala.

– Är det bara en som kan betala går man på honom först. Sedan får han vända sig mot de andra. Alla har ett betalningsansvar.

Att finansiera HQ AB under rättsprocessen ska enligt Sandberg inte vara något problem.

– Jag tror inte det är så våldsamt mycket pengar som ska in i detta. Det mesta av arbetet är redan gjort.

Inför tisdagens stämma avgick Lennart Svensson HQ:s vd men på onsdagen återinträder han som tillförordnad vd efter den röriga bolagsstämman, uppger styrelsen i ett pressmeddelande på onsdagen.

 

 

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Vill ha flygräder mot Syriens regim

Rebellarmén efter blodiga striderna. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Foto: Scanpix

De som är rökfria får extra semester

Företag agerar mot rökning. Ickerökare får på arbetsplatser i Norge en eller flera dagars extra ledighet. Syftet är att fler ska sluta röka. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Är det rätt att ickerökare får extra ledighet?

Foto: AFP Brev, blommor och ljus har lagts vid mordplatsen.

Säger att han valde offer slumpmässigt

18-åring har erkänt morden i Finland. Två personer dödades och sju skadades allvarligt när den kamouflerade mannen sköt från ett tak i Hyvinge. 53 15 tweets 38 rekommendationer

En drunknade vid Sätrabadet

Ytterligare en person till sjukhus. Vittnen uppger för Aftonbladet.se att personerna ramlade i vattnet när två båtar krockade. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan