Höstbudget 2011

Budget med få vinnare

Publicerad 2011-09-18 14:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det blir inget pengaregn över hushållen i statsbudgeten för nästa år. Skattesänkningar har skjutits på framtiden, men de som har det sämst ställt kan hoppas på lite mer i plånboken.

– Det verkar bli en återhållsam budget med inte så många reformer som vi har vant oss vid tidigare. Regeringen satsar på dem med knapra inkomster och de med låg ställning på arbetsmarknaden, säger Elisabeth Hedmark, privatekonom på Länsförsäkringar.

Finansminister Anders Borg har varnat för internationella "skuldstormar", vars vågor slår in över svensk ekonomi. Därför håller han i plånboken för att skapa säkerhetsmarginaler för framtiden. Det blir inga skattesänkningar vare sig för löntagare eller pensionärer när budgetpropositionen presenteras på tisdag.

För en vanlig barnfamilj hade ett femte jobbskatteavdrag gett ett tillskott på 400—500 kronor i månaden, enligt Gunilla Nyström, privatekonom på SEB. Hon menar dock att det knappast innebär en kalldusch för hushållen, trots vikande konjunktur med krisande euroländer.

– Det är klart att det är pengar, särskilt i dåliga tider. Men det som haft störst betydelse på senare år är räntesänkningarna, säger Nyström.

För dem med stora bolån är räntan avgörande och enligt SEB kommer den inte gå upp nästa år på det sätt som många räknade med från början.

– Det är ljusglimtskonsekvensen av ett konjunkturmörker, säger Nyström.

Enligt henne så finns det inte så många vinnare i budgeten. De pensionärer som har det sämst ställt får höjt bostadstillägg med 170 kronor i månaden.

– Men de lär inte känna att de får större köpkraft, säger Nyström.

Enligt regeringens beräkningar får en pensionär med enbart garantipension 4 200 kronor mer nästa år, dels på grund av höjt bostadstillägg och dels på grund av att garantipensionen automatiskt skrivs upp 2,8 procent.

En pensionär med inkomstpension kan få omkring 4 500 kronor mer eftersom inkomstpensionen ökar med 3,5 procent, men också för att de kan få del av höjt bostadstillägg.

Många äldre riskerar dock att förlora 600 kronor om året eftersom gränsen för att få frikort för vård och läkemedel höjs.

Unga och barnfamiljer får höjt bostadsbidrag. Det särskilda bidraget för hemmavarande barn höjs exempelvis med 350 kronor till 1 300 kronor per månad för ett barn. Den nedre gränsen för vilka bostadskostnader är bidragsgrundande sänks från dagens 2 000 kronor till 1 400 kronor.

De som förlorat sin tidsbegränsade förtidspension på grund av sjukförsäkringsreformen, de "nollklassade", ska också få mer i plånboken. För en ensamstående utan barn innebär budgetförslaget 2 000 kronor mer i månaden än vad som aviserades i våras.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Vill ha flygräder mot Syriens regim

Rebellarmén efter blodiga striderna. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Skulle rädda barnbarn – dog

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn, som fick problem med att simma. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix

De som är rökfria får extra semester

Företag agerar mot rökning. Ickerökare får på arbetsplatser i Norge en eller flera dagars extra ledighet. Syftet är att fler ska sluta röka. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Är det rätt att ickerökare får extra ledighet?

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand var snabb i semin

Sim-EM. Stefan Nystrand vann sin semifinal på 50 meter fritt på 22,06. Det var den snabbaste semifinaltiden av alla. Finalen går på söndagen.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan